XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przed nami dalsze obniżki cen paliw

Przed nami dalsze obniżki cen paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polscy kierowcy nie muszą się martwić – ceny benzyny mogą nadal się obniżać, a w przypadku diesla również nie będziemy świadkami dużej zmiany wzrostowej.

Wprawdzie w ubiegłym tygodniu problemem dla operatorów stacji mogły być niskie marże detaliczne – jednak ostatnie dni przynoszą ciekawe zmiany w relacji cenowej i polscy kierowcy mogą tankować bez obaw o rychłe podwyżki.  

Rafinerie wprowadzają obniżki

W przypadku hurtowych cen benzyny mamy dzisiaj poziom 3000 zł/m sześc. – nie pojawiał się on od stycznia 2010 roku. W przypadku cen oleju napędowego jesteśmy natomiast świadkami cen na poziomie około 2863 zł/m sześc. Mijający tydzień był okresem bardzo wyraźnych obniżek w rafineriach – benzyna bowiem potaniała o 116, a olej napędowy – o  107 zł na metrze. W przypadku oleju opałowego spadki przekroczyły 80 zł na metrze sześc. W takich warunkach możemy mówić o korzystnej sytuacji zarówno dla operatorów stacji, jak i indywidualnych konsumentów. Udaje się bowiem nieco podreperować słabsze w ostatnim tygodniu marże, a jednocześnie pojawia się pole do obniżek cen na pylonach. Marże detaliczne szacowane przez portal e-petrol.pl dostępne są pod adresem: http://www.e-petrol.pl/notowania/pomocne-informacje/podzial-skladnikow-cen-paliw 

Jakiej zmiany możemy się spodziewać?

W okresie między 15 a 21 lutego 2016 możemy spodziewać się zejścia cen detalicznych 95-oktanowej benzyny do poziomu 3,87-3,98 zł/l, podczas gdy obecna średnia ogólnopolska to 3,96 zł/l. Dla benzyny 98-oktanowej zmiana może również być spadkowa, a ceny znajdą się w przedziale 4,20-4,32 zł/l. W przypadku cen diesla możliwe jest lokowanie się średnich cen między 3,65 a 3,76 zł/l. Co interesujące – hurtowe zmiany wskazują na możliwość obniżenia się cen autogazu, który mógłby kosztować 1,70-1,78 zł/l, podczas gdy obecnie sprzedawany jest średnio po 1,75 zł/l.

Bez porozumienia producentów ropa będzie tania

Słabnąca wiara w to, że dojdzie do porozumienie pomiędzy OPEC i producentami spoza kartelu, przełożyła się w tym tygodniu na obniżkę cen surowca. Baryłka ropy Brent, która na zamknięciu ubiegłego tygodnia kosztowała ponad 34 dolarów, w trakcie czwartkowej sesji przez chwilę można było kupić za niecałe 30 dolarów. Dzisiaj przed południem notowania surowca utrzymywały się powyżej poziomu 31 dolarów.

Brak postępu w próbach stworzenia koalicji na rzecz ograniczenia wydobycia, w które mocno zaangażowana była Wenezuela, przygasił optymizm na rynku naftowym. Do wspólnej akcji z producentami ropy spoza OPEC, m.in. z Rosją, nie jest przekonana Arabia Saudyjska, która po wcześniejszych doświadczeniach ostrożnie podchodzi do pomysłu współpracy z Moskwą i to właśnie postawa władz w Rijadzie powoduje, że prawdopodobieństwo skoordynowanego ograniczenia produkcji ropy jest niewielkie.

Bez takiego działania podaż i popyt na rynku naftowym nie zbilansują się przez długie miesiące i tym samym ceny surowca będą się utrzymywać na niskim poziomie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przed nami dalsze obniżki cen paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!