Przejęcie Lotosu przez Orlen to rewolucja na rynku stacji benzynowych

Przejęcie Lotosu przez Orlen to rewolucja na rynku stacji benzynowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli dojdzie do przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, powstanie podmiot zarządzający więcej niż jedną trzecią wszystkich stacji paliw w Polsce. Udział w rynku takiej sieci pod względem wolumenu sprzedaży paliw przekraczałby 40 proc.

  • Po przejęciu Lotosu przez Orlen płocki koncern będzie kontrolował więcej niż jedną trzecią polskich stacji.
  • Udział w rynku detalicznym pod względem wolumenu sprzedaży byłby jeszcze wyższy i przekraczał 40 proc.
  • Koncern prawdopodobnie musiałby sprzedać część stacji, żeby spełnić wymogi regulatora rynku.

Na koniec 2017 roku PKN Orlen dysponował siecią 1776 stacji paliw, a sieć Grupy Lotos liczyła 493 placówki. Szacunkowa łączna liczba stacji paliw w Polsce na koniec trzeciego kwartału minionego roku według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wynosiła 6624 obiekty.

To oznacza, że oba krajowe koncerny zarządzały wspólnie siecią 2269 stacji, co stanowiło około 34 proc. wszystkich stacji w Polsce.

Należy jednak pamiętać, że przy fuzjach i przejęciach, szczególnie w tak dużej skali, sieci nigdy nie łączą się jeden do jednego. Część stacji musi zostać sprzedana lub wręcz zlikwidowana, bo na przykład znajdują się zbyt blisko siebie i wzajemnie ze sobą konkurują. Zgody na koncentrację  w tym obszarze może nie wydać również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w związku z faktem, że udział w rynku detalicznym pod względem wolumenu sprzedaży obu firm przekracza 44 proc. (obecnie 34,1 proc. PKN Orlen i ponad 10 proc. Grupy Lotos).

Czytaj też Shell, Orlen czy Lotos wcale nie należą do liderów wzrostów na rynku stacji.

Jest zatem prawdopodobne, że UOKiK może zażądać sprzedaży części stacji, tak aby łączne udziały rynkowe Orlenu i Lotosu spadły poniżej 40 proc.

Jak powiedziano nam w PKN Orlen, obecnie nie ma planów w zakresie konsolidacji brandów stacji paliw, co oznacza, że wizualnie nic się nie zmieni - stacje Lotosu nadal będą funkcjonować pod swoim logo.

Docelowo pod kontrolą PKN Orlen będzie na pewno ponad 2000 stacji paliw w Polsce, czyli mniej więcej jedna trzecia wszystkich obiektów tego typu w naszym kraju.

- Najprostszym sposobem na spełnienie spodziewanych wymogów UOKiK i pozbycie się części stacji, a jednocześnie umocnienie swojej pozycji na rynku detalicznym w Czechach, byłaby umowa wzajemnej wymiany pewnej liczby stacji między Polską i Czechami z międzynarodowym graczem, który działa zarówno na rynku polskim, jak i czeskim, na przykład z Shellem - ocenia Robert Gwiazdowski, prawnik i ekonomista. - Dzięki temu czeski Unipetrol, którego Orlen właśnie staje się wyłącznym właścicielem, poprawiłby pozycję w Czechach, a Orlen spełniłby wymagania regulatora. To dla Orlenu tym bardziej korzystna sytuacja, że nowy właściciel polskich sieci i tak paliwa na nie kupowałby w Płocku lub Gdańsku.

Czytaj również Na zakazie handlu w niedziele skorzystają stacje benzynowe? Operatorzy: będziemy bacznie obserwować rynek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przejęcie Lotosu przez Orlen to rewolucja na rynku stacji benzynowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!