Przejęcie Lotosu z poparciem związkowców Orlenu, ale z niepokojem w tle

Przejęcie Lotosu z poparciem związkowców Orlenu, ale z niepokojem w tle
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związki zawodowe PKN Orlen z pewnym zaskoczeniem przyjęły informację o planach przejęcia przez spółkę udziałów Grupy Lotos od Skarbu Państwa. Ich reakcja na tę zapowiedź jest raczej pozytywna, chociaż przebija z niej również pewien niepokój o miejsca pracy, szczególnie w niektórych spółkach zależnych.

  • Przedstawiciele głównych central związkowych w PKN Orlen pozytywnie wypowiadają się o planach przejęcia udziałów Grupy Lotos.
  • Zastrzegają jednocześnie, że ta zapowiedź budzi pewne obawy o stabilność zatrudnienia w części spółek zależnych obu podmiotów, które prowadzą konkurencyjną działalność.
  • Związkowcy są zdania, że przejęcie Lotosu to najlepszy sposób na spożytkowanie nadmiaru gotówki na kontach płockiego koncernu.

- To dla nas pozytywna informacja. Oczywiście zwracamy uwagę przede wszystkim na stronę społeczną tego procesu, zależy nam na tym, aby nie straciły na tym ani środowiska płockie, ani gdańskie - komentuje Henryk Kleczkowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w grupie kapitałowej PKN Orlen.

Zwraca przy tym uwagę, że obie firmy mają w swoich grupach kapitałowych spółki powielające zakres działalności, choćby olejowe czy asfaltowe. - Jeśli po przejęciu będzie jedna polityka dotycząca tych spółek, to zapewne skupiona w jednym ręku. A to zawsze rodzi obawę, może nawet nie zwolnień, bo w tak dużych organizmach możliwe są przesunięcia wewnątrz grupy, ale w każdym razie ruchów kadrowych - tłumaczy szef Solidarności w Orlenie. - Rozumiemy, że to musi zostać zrobione, ale zależy nam na tym, żeby odbywało się z poszanowaniem praw pracowniczych i ze stawianiem człowieka na pierwszym miejscu.

Czytaj również Robert Gwiazdowski: głównym celem przejęcia Lotosu przez Orlen są potrzeby budżetowe.

Solidarność w Orlenie pozytywnie odbiera przyjęty model przejęcia, czyli zakup przez PKN Orlen akcji Lotosu od Skarbu Państwa. - Taka formuła oznacza relatywnie najmniejsze skutki dla Gdańska i Płocka, w tym przypadku głównie Gdańska, bo nie chcemy broń Boże niczego zabierać temu regionowi i zależy nam na tym, żeby załodze Lotosu nie stała się krzywda - zastrzega Henryk Kleczkowski.

Mariusz Konopiński, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Branżowego Związku Zawodowego (MBZZ) w grupie PKN Orlen, przyznaje, że ta informacja była dla związku lekką niespodzianką, mimo że mówiło się o tym od kilku tygodni. - Wykup kapitałowy wydaje się być opcją najlepszą dla obu firm i jesteśmy skłonni ten proces wspierać, ale diabeł jak wiadomo tkwi w szczegółach - mówi. - Mamy świadomość, że Lotos posiada w swojej grupie spółki działające w podobnych branżach co Orlen. Trudno się spodziewać, żeby Orlen docelowo chciał utrzymywać w grupie firmy konkurencyjne względem siebie. A to już może rodzić pewne obawy o stabilność zatrudnienia w tych spółkach - dodaje.

Czytaj też Byli menedżerowie Orlenu o przejęciu Lotosu.

Związkowcy nie widzą natomiast nic złego w tym, że Orlen na akcje Lotosu będzie musiał wyłożyć grube miliardy. - Zamiast rozdawać coraz więcej pieniędzy w ramach dywidendy czy przejmować czeski Unipetrol, zdecydowanie lepiej by Orlen angażował się w polską gospodarkę - ocenia Henryk Kleczkowski.

- Wśród takich pomysłów na inwestycje dla Orlenu jak energetyka jądrowa, przejęcie Lotosu i tak wydaje się najlepszym rozwiązaniem, to w końcu branża, na której się znamy - dodaje Mariusz Konopiński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przejęcie Lotosu z poparciem związkowców Orlenu, ale z niepokojem w tle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!