PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przepisy UE obniżają konkurencyjność rafinerii

Autor: wnp.pl (PA)
18-06-2015 11:35
Przepisy UE obniżają konkurencyjność rafinerii
Fot. Fotolia

Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyznali w trakcie V Forum Rafineryjnego w Brukseli, że jak dowodzi analiza stanu sektora rafineryjnego, przeprowadzona przez unijne instytucje, legislacja Unii Europejskiej z lat 2000-2012 miała rzeczywisty wpływ na obniżenie konkurencyjności europejskiego przemysłu rafineryjnego.

W organizowanym przez KE Forum Rafineryjnym uczestniczyło ponad stu przedstawicieli krajów członkowskich UE, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz firm naftowych i organizacji branżowych.
Gianni Murano, dyrektor zarządzający Esso Italiana, przedstawił punkt widzenia znaczącego gracza w sektorze rafineryjnym na temat stanu tej branży w Europie. Wyraził zaniepokojenie, że europejski przemysł rafineryjny nie jest konkurencyjny w skali globalnej ze względu na wyższe koszty energii, światową zmianę struktury popytu i podaży, a także znaczące obciążenia regulacyjne.

Tego samego zdania jest Alessandro Bartelloni, dyrektor organizacji FuelsEurope, zrzeszającej największe firmy rafineryjne w Europie, w tym PKN Orlen i Grupę Lotos. Podkreślił, że według szacunków skumulowany koszt uregulowań legislacyjnych w Europie w latach 2012-2020 dla przemysłu rafineryjnego może wynieść od 2,5 d 4 dolarów na baryłce przerabianej ropy, co jest niezwykle groźne dla konkurencyjności tego sektora.

Głównym tematem V Forum Rafineryjnego było przedstawienie ostatecznych wyników analizy stanu sektora rafineryjnego w Europie, przeprowadzonego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczość i MŚP (GROW) oraz Joint Research Centre (JRC).

Jesus Barreiro Hurle z DG GROW i Rusłan Lukach z JRC poinformowali, że łączny koszt dla rafinerii, wynikający z unijnych dyrektyw przyjętych w okresie od 2000 do 2012 roku wyniósł około 47 centów na baryłce. Podkreślili, że wpływ unijnych regulacji jest znaczący, rosnący od 2000 do 2008 roku, a następnie ustabilizowany.

Rusłan Lukach wyjaśnił, że ten wpływ polega m.in. na przekierowywaniu przez firmy naftowe przychodów na działania związane ze spełnieniem wymagań przepisów, zamiast na inwestycje poprawiające konkurencyjność.

Analiza potwierdziła również, że największy wpływ na konkurencyjność sektora miał wzrost kosztów energii.

Alessandro Bartelloni z zadowoleniem przyjął wspólną deklarację ośmiu krajów członkowskich UE, w której Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania, Polska, Niemcy, Francja, Holandia i Włochy podkreśliły postęp Komisji Europejskiej w określaniu skali wpływu unijnych regulacji na sytuację branży, ale jednocześnie wyraziły zaniepokojenie, że prawo UE przyczyniło się do relatywnej utraty konkurencyjności unijnego przemysłu względem głównych regionów konkurencyjnych.

W deklaracji zaproponowano m.in. zaproszenie Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego KE, aby wyjaśnił na następnym forum rafineryjnym w jaki sposób konkluzje analizy stanu przemysłu rafineryjnego w Europie zostaną wykorzystane do poprawy otoczenia regulacyjnego sektora, a także zapewnienie, że przyszłe prace nad regulacjami istotnymi dla sektora będą brać pod uwagę wyniki analizy przed ich finalizacją.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP