PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przetwarzanie węgla do paliw silnikowych

Autor: Włodzimierz Kotowski, Bolesław Doliński
08-10-2013 08:01 |  aktualizacja: 08-10-2013 08:48

Propagowaniu zastępowania oleju opałowego węglem w ogrzewaniu sektora komunalno-bytowego sprzyja oczywiście wzrost cen ropy, ale w naszym kraju dodatkowo perspektywa znacznej podwyżki akcyzy na lekki olej opałowy.

Stosowana argumentacja jest skoncentrowana na aspektach górnictwa węgla kamiennego i jego wysiłkach w stosowaniu wysokiej jakości węgla sortowego w ogrzewaniu szkół, szpitali, domków jednorodzinnych itp. Autorzy niniejszego artykułu - uwzględniając oczywiście uwarunkowania środowiska naturalnego - analizują komplementarnie wszystkie aspekty przemiany węgla kamiennego, przede wszystkim metodą Fischera-Tropscha, do paliw silnikowych - w tym również do najwyższej jakości lekkiego oleju opałowego dla ogrzewania sektora komunalno-bytowego.
Aktualny stan techniki i technologii

Przeprowadzone w kraju pomiary emisji zanieczyszczeń do atmosfery wykazują, że w większości jest to tzw. "niska emisja", pochodząca z ogrzewania sektora komunalno-bytowego. Szczegółowe pomiary z Górnego Śląska [1-2] wykazują, że aż 60% średniorocznej emisji zanieczyszczeń pochodzi z obiektów komunalno-bytowych, przy czym w zimie ten wskaźnik wzrasta aż do 90%.

Należy podkreślić, że energetyka zawodowa została - również w naszym kraju - wyposażona w nowoczesne instalacje oczyszczania spalin, dzięki którym duże elektrociepłownie oraz elektrownie zawodowe spełniają bardzo rygorystyczne, proekologiczne przepisy prawne. W dodatku ich odpady stałe (żużle i popioły) są w ogromnej większości utylizowane - m.in. przez kopalnie, przemysł cementowy itp. Jest to niezwykle ważne przez fakt, że węgle kamienne zawierają śladowe (po kilka ppm - tj. części na milion) ilości radioaktywnych pierwiastków: uranu, toru oraz innych. Dla przykładu można przytoczyć fakt, że w 1982 r. elektrownie węglowe w Stanach Zjednoczonych odprowadziły do środowiska naturalnego 801 ton uranu oraz 1971 ton toru [3]. Jeżeli wielkość spalanego węgla w świecie w 1982 r. utrzyma się w okresie do 2040 r., to w tym czasie odprowadzi się do środowiska 800 tys. ton uranu i 2 mln ton toru. W tym kontekście zastąpienie elektrowni jądrowych przez węglowe - z punktu widzenia redukcji napromieniowania ludności - jest przysłowiową zamianą siekierki na kijek.

W kotłach małej mocy: szpitalach, szkołach, domkach jednorodzinnych itp. nie ma instalacji oczyszczania spalin. Takowe są tu oczywiście zbędne w przypadku stosowania lekkiego oleju opałowego np. "Ekotermu plus" z PKN Orlen, który wg norm europejskich jest faktycznie paliwem ekologicznym, ale tych wymogów nie spełnia węgiel kamienny.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP