Przyrodnicy inwentaryzują faunę i florę na terenie PKN Orlen

Przyrodnicy inwentaryzują faunę i florę na terenie PKN Orlen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie rozpoczęła się inwentaryzacja przyrodnicza; prace potrwają do jesieni. Przyrodnicy zbadają faunę i florę występującą na obszarze ponad 1300 ha.

Dotychczas na terenie płockiego koncernu, który jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce, przyrodnicy zlokalizowali ok. 80 gatunków ptaków, rzadkie i cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin objęte ochroną - poinformowała w czwartek spółka.

Prace inwentaryzacyjne prowadzą specjaliści z Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych Avesnature z Grudziądza (Kujawsko-pomorskie).

Pierwsze badania wykazały, iż na obszarze zajmowanym przez zakład produkcyjny PKN Orlen oraz w jego sąsiedztwie występują m.in. chronione gatunki roślin, jak lilia złotogłów, kruszczyk szerokolistny czy skrzyp olbrzymi, który w Polsce odnajdywany jest rzadko, głównie na pogórzu i w północnej części kraju.

"Zespół prowadzący ewidencję przyrodniczą zlokalizował także kolonie mew śmieszek i mew siwych, rybitwę rzeczną, pokrzewka kapturkę, kolonię gawronów, nietoperze, szpaki, dzięcioły, króliki, zające, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, ślimaki winniczki, liczne motyle, pająki pogońce oraz rośliny, jak rdestnica pływająca i kędzierzawa" - podkreślił PKN Orlen.

Jak zaznaczyła spółka, na terenie płockiego koncernu przyrodnicy ustalili również obecność ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej, w tym gąsiorka, który w Polsce określany jest jako gatunek średnio liczny, oraz znajdującej się pod ścisłą ochroną jarzębatki, która z uwagi na nieliczne występowanie wymaga ochrony biotopów lęgowych.

Specjaliści wśród owadów znaleźli także pszczoły miodne i ważki różnoskrzydłe, a także trzmiele ziemne i kamienniki.

Spis przyrodniczy realizowany jest na zlecenie Biura Ochrony Środowiska PKN Orlen i obejmuje cały teren przemysłowy zakładu produkcyjnego tej spółki oraz tereny przyległe, ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Płocka i sąsiedniej gminy Stara Biała. Inwentaryzacją zajmują się tam ornitolog, herpetolog, teriolog, chiropterolog, ichtiolog oraz entomolog, a także botanik, lichenolog i dendrolog.

"Najważniejszym etapem prac inwentaryzacyjnych jest elementarne rozpoznanie całych ekosystemów w terenie. Prace pozwalają ustalić aktualny stan przyrody badanego obszaru oraz stanowią niekiedy podstawę zrównoważonego rozwoju przestrzennego dobrze wykonanego planu zagospodarowania na poziomie lokalnym gminy czy powiatu" - podkreślił płocki koncern.

Od 1999 r. zakład główny PKN Orlen uczestniczy w ogólnopolskim programie odbudowy populacji sokoła wędrownego, który gniazduje w specjalnej budce lęgowej zamontowanej na jednym z kominów płockiego koncernu. Pierwszy lęg tych ptaków odnotowano tam w 2002 r. Dotychczas na zakładu produkcyjnego spółki na świat przyszło ponad 40 piskląt sokołów wędrownych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyrodnicy inwentaryzują faunę i florę na terenie PKN Orlen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!