XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Putin o rurociągu BTS-2 do Ust-Ługi

Putin o rurociągu BTS-2 do Ust-Ługi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Druga nitka Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS-2) będzie zbudowana do Ust-Ługi z odgałęzieniem do rafinerii w Kiriszi w obwodzie leningradzkim - poinformował premier Władimir Putin.

Nowy rosyjski premier powiedział, że zaproponował Kazachstanowi udział w budowie BTS-2 i - jak stwierdził - prezydent Nursułtan Nazarbajew rozważa tę propozycję.

- Jednym z dalszych kroków w rozbudowie infrastruktury rurociągowej tutaj, w północno-zachodniej części kraju, może być budowa nowego ropociągu kończącego się na terminalu nad Bałtykiem - powiedział Putin na spotkaniu w Ust-Łudze.

- Wyliczenia firmy Transnieft wykazały, że najbardziej korzystny jest wariant Uniecza-Ust-Ługa z odgałęzieniem do rafinerii w Kiriszi. Nowy naftociąg pozwoli na zwiększenie eksportu ropy i zróżnicowanie marszruty dostaw. Dodatkowym elementem jest utworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie wpływów z podatków do kasy tych rejonów, przez które przebiegnie ropociąg - podkreślił nowy premier.

Putin zapowiedział, że przy budowie BTS-2 ściśle przestrzegane będą normy ekologiczne.

Rozwiewał też obawy, że nowa inwestycja może mieć kłopoty z dostawami surowca. Przypomniał, że rosyjskie firmy planują do 2015 roku wzrost wydobycia ropy naftowej o ponad 67 mln ton, co pozwoli całkowicie zapełnić BTS-2.

BTS-2 zmniejszy też zależność Rosji od tranzytu ropy naftowej przez terytorium Białorusi rurociągiem "Przyjaźń".

O planach budowy BTS-2 w Moskwie poinformowano w styczniu 2007 roku, w czasie "wojny naftowej" z Białorusią. Dzięki tej inwestycji przepustowość terminalu w Primorsku miała wzrosnąć o 50 mln ton ropy rocznie. Docelowo planowano podwojenie przepustowości BTS - do 150 mln ton rocznie; obecnie wynosi ona - 75 mln ton.

BTS prowadzi z Unieczy, w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią znajduje się rozgałęzienie ropociągu "Przyjaźń", do portu Primorsk (dawniej Koivisto), w Zatoce Fińskiej.

Magistrala służy do tłoczenia ropy wydobywanej w Syberii Zachodniej do terminalu w Primorsku, położonego na północny zachód od Petersburga. Z Primorska ropa zabierana jest tankowcami do Europy.

Ewentualna rezygnacja przez Rosję z transportu ropy rurociągiem "Przyjaźń" i skierowanie surowca do Primorska bądź Ust-Ługi zagrozi planom budowy ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Oznaczałoby to bowiem, że gdański Naftoport, zamiast ekspediować w świat ropę z regionu Morza Kaspijskiego, musiałby nastawić się na odbiór tego surowca.

Decyzja taka będzie też wymagać poważnych inwestycji w modernizację terminalu w Rostocku w północno-wschodnich Niemczech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin o rurociągu BTS-2 do Ust-Ługi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!