Putin otworzył rurociąg naftowy z Rosji do Chin

Putin otworzył rurociąg naftowy z Rosji do Chin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Władimir Putin zainaugurował w niedzielę rosyjski odcinek rurociągu, którym ropa naftowa z Rosji popłynie do Chin. Wicepremier Igor Sieczin poinformował, że chiński odcinek magistrali zostanie oddany do użytku pod koniec września.

Uroczystość odbyła się w miejscowości Skoworodino w obwodzie amurskim, gdzie Putin zatrzymał się w ramach swojej podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie. Szef rządu Rosji odbywa ją za kierownicą żółtej Łady Kaliny Sport, udostępnionej mu przez zakłady w AwtoWAZ w Togliatti (d. Stawropolu nad Wołgą).

Rosyjski premier oświadczył, że projekt ten ma wielkie znaczenie dla kraju, gdyż pozwoli mu zdywersyfikować eksport tego strategicznego surowca, a także umocnić współpracę energetyczną z Chinami.

Putin przypomniał, że "chińscy partnerzy biorą udział w wydobyciu ropy na terytorium Rosji, a rosyjskie koncerny mają udziały w rafineriach i sieciach dystrybucyjnych w Chinach".

Rurociąg ze Skoworodina do granicy z ChRL jest odgałęzieniem budowanej magistrali Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO), która ma umożliwić Rosji wyjście na rynki USA oraz krajów Azji i regionu Pacyfiku.

Rosyjski odcinek rury liczy 72 km, a chiński - 930 km. Jest ona układana w ramach zawartego w lutym 2009 roku kontraktu między Rosnieftem i Transnieftem a chińskim CNPC.

Na mocy tego porozumienia strona chińska przyznała dwóm rosyjskim koncernom kredyt w wysokości 25 mld dolarów. Strona rosyjska ze swej strony zobowiązała się do dostarczania Chinom przez 20 lat - od 2011 do 2030 roku - 15 mln ton surowca rocznie.

Władimir Putin wyraził przekonanie, że jeszcze w tym roku rosyjska ropa popłynie rurociągiem do Chin. Wicepremier Sieczin, który w rządzie Rosji odpowiada za sferę energetyczną, przekazał, że wykonanie ostatniego spawu na chińskim odcinku rury planowane jest na koniec września.

Szef rosyjskiego rządu podkreślił, że dotychczas głównym odbiorcą ropy z Rosji była Europa; dzięki WSTO 30 mln ton surowca rocznie, a w przyszłości 50 mln ton, popłynie do krajów Azji i regionu Pacyfiku. Pierwsza nitka tej magistrali jest już napełniana ropą. Druga zostanie oddana do użytku w 2014 roku.

WSTO łączy pola naftowe Syberii Zachodniej i Wschodniej z portami Kraju Primorskiego; liczy 4 188 km. Jego budowa ruszyła w kwietniu 2006 roku. Docelowa przepustowość rurociągu ma wynieść 80 mln ton rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin otworzył rurociąg naftowy z Rosji do Chin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!