Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rada Ministrów przyjęła założenia nowelizacji ustawy o biopaliwach

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
22-06-2010 13:38
Rada Ministrów przyjęła założenia nowelizacji ustawy o biopaliwach

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, przedłożone przez ministra gospodarki. Oznacza to, że wykonany został kolejny krok w kierunku wprowadzenia na rynek oleju napędowego o 7 proc. zawartości estrów.

W założeniach przewidziano włączenie do polskiego prawa niektórych rozwiązań dyrektywy wspólnotowej 2009/30/WE, która zaczęła obowiązywać w I połowie 2009 r. Dyrektywa ta dopuszcza stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach ciekłych. Wprowadza też wymagania jakościowe dla benzyn silnikowych zawierających do 10 proc. bioetanolu oraz dla oleju napędowego zawierającego do 7 proc. estru metylowego. Równocześnie, ze względu na konieczność zapewnienia zaopatrzenia w benzynę pojazdów posiadających silniki nieprzystosowane do benzyn zawierających więcej niż 5 proc. bioetanolu, dyrektywa nakłada wymóg wprowadzania przez dostawców paliw na rynek w okresie przejściowym - do 2013 r. - benzyny o maksymalnej zawartości tlenu wynoszącej 2,7 proc. i maksymalnej zawartości etanolu wynoszącej 5 proc.
W nowych przepisach Ministerstwo Gospodarki zaproponowało również rozwiązania, które ułatwią wywiązywanie się przez przedsiębiorców z obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) – minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie. Wprowadzenie możliwości dodawania do oleju napędowego do 7 proc. estrów sprawi według MG, że koszt realizacji przez przedsiębiorców (PKN Orlen SA i Grupę Lotos SA) NCW w 2010 r. będzie mniejszy o ok. 153 mln zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, z roku do 3 lat, zostaną wydłużone umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty, zawierane między producentem rolnym a wytwórcą lub pośrednikiem. Ocenia się, że takie rozwiązanie przyczyni się do zagwarantowania podmiotom zajmujących się produkcją biomasy z przeznaczeniem na biokomponenty trwałych oraz stabilnych warunków funkcjonowania, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP