Rafineria Możejki szykuje się na kryzys

Rafineria Możejki szykuje się na kryzys
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litewska spółka Orlenu nie zaliczy minionego roku do udanych. Ratunku szukać będzie w cięciach inwestycji i zatrudnienia, poprawie logistyki, nowych rynkach zbytu. Nie wiadomo, czy to wystarczy.

- Wyniki są daleko niesatysfakcjonujące, a rentowność symboliczna. Łączne nakłady Orlenu na zakup i inwestycje w Możejkach przekroczyły 3,5 mld USD. Abyśmy uzyskiwali zwrot na zainwestowanym kapitale powyżej kosztu kapitału koncernu, powinniśmy uzyskiwać zyski netto przekraczające 10 proc. zaangażowanych środków - mówi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Mówimy więc o apetycie na zysk przekraczający 1,3 mld zł. Rzeczywistość jest inna. Orlen poinformował niedawno, że będzie miał stratę netto w IV kw. 2008 r. oraz w całym ubiegłym roku. To skutek drastycznego spadku cen ropy naftowej. Wiadomo też, że na wyniki Możejek wpływ będzie miała przecena zapasów związana ze spadkami cen ropy - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Na razie Orlen jest zadowolony jedynie z wyników operacyjnych litewskiej rafinerii. - Zwiększyliśmy przerób ropy o około 60 proc., do 9,6 mln ton rocznie. Zmniejszyliśmy koszty stałe m.in. dzięki redukcji zatrudnienia o 250 osób - informuje Marek Mroczkowski, dyrektor generalny litewskiej rafinerii.

Spółka nie wyklucza dalszych zwolnień. Liczy się też ze wstrzymaniem inwestycji. Na razie dokończona zostanie jedynie budowa instalacji odsiarczania olejów napędowych warta około 200 mln litów (około 60 mln EUR).

- W kryzysie program inwestycyjny musi zostać zweryfikowany. Dotyczy to głównie budowy instalacji hydrokrakingu wartej kilkaset milionów dolarów. Prace nad tą instalacją zostały wstrzymane. Wiele zależy bowiem od rozwiązania kwestii logistycznych: budowy rurociągu produktowego i uzyskania kontroli nad terminalem morskim. Rozmawiamy o tym z rządem litewskim. Terminal zmniejszyłby koszty logistyczne, ryzyko oraz zapewniłby efektywność inwestycji, w tym hydrokrakingu - wyjaśnia w "PB" dyrektor Możejek.

Niedawno jednak rząd litewski przyznał, że obecnie nie sprzeda terminalu w Kłajpedzie. Polska spółka może liczyć jedynie na rozpatrzenie trzech innych wariantów dotyczących rozwiązania problemów logistycznych.

Wolniej niż zakładano postępuje program rozbudowy sieci stacji paliw. Obecnie liczy ona tylko 36 obiektów. - Tempo akwizycji nie jest takie, jak zakładaliśmy. Wiele ofert, które otrzymywaliśmy, było nieatrakcyjnych w porównaniu z oczekiwanymi obrotami tych stacji. Ponadto ceny nieruchomości przed kryzysem były nieuzasadnione - mówi w "PB" Marek Mroczkowski

A plany były wielkie. Orlen zapowiadał, że do 2012 r. na Litwie i Łotwie chce dysponować siecią około 230 stacji.

Kolejnym skutkiem kryzysu jest mniejszy popyt na paliwa w krajach nadbałtyckich, na Ukrainie oraz w Polsce, gdzie dociera znaczna część produktów Możejek. - Zwiększymy eksport do Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej. Jego udział w strukturze sprzedaży wyniesie 55 proc. - mówi w dzienniku Marek Mroczkowski.

Mniejsza konsumpcja to też skutek wzrostu na początku tego roku na Litwie akcyzy na paliwa. - Spowodowało to wzrost cen paliw. Najbardziej ucierpiały stacje przy granicach z Łotwą i Polską, gdzie paliwa są tańsze. Kierowcy często wolą dokonywać zakupów za granicą. Szczególnie dotyczy to aut jadących tranzytem przez Litwę - mówi w "Pulsie Biznesu" szef Możejek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafineria Możejki szykuje się na kryzys

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!