Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafinerie Orlenu zarabiają na dobrej lokalizacji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
15-11-2010 12:23
Rafinerie Orlenu zarabiają na dobrej lokalizacji

W przypadku PKN Orlen, szczególnie rafinerii w Płocku, ważnym aspektem wpływającym na dobre wyniki segmentu rafineryjnego obok benchmarkowych poziomów marż rafineryjnych, który musi być brany pod uwagę w ocenie rentowności, jest realizowana premia lądowa uwzględniająca logistyczną przewagę w dostawach do klientów krajowych oraz barierę wejścia na polski rynek w postaci obowiązku utrzymywania zapasów. Zdaniem analityków DI BRE Bank może ona w niedługim horyzoncie znaleźć się pod znaczącą presją.

- Obserwując rekordowo wysoką premię lądową w ostatnich kwartałach nasuwa się pytanie czy w najbliższej przyszłości możliwe będzie utrzymanie dominującej pozycji Orlenu i Lotosu na rynku hurtowym, czy też zachęceni możliwością arbitrażu alternatywni importerzy ponownie zwiększą swoją aktywność - zastanawia się Kamil Kliszcz, analityk BRE Bank.
Jego zdaniem za tym drugim scenariuszem może przemawiać fakt możliwych zmian własnościowych w niemieckim Ruhr Oel (Rosneft chce odkupić udziały od wenezuelskiej spółki, które oznaczają kontrolę nad mocami przerobowymi na poziomie 11,6 mln ton rocznie) oraz w dalszym ciągu dyskutowany projekt budowy rurociągu produktowego łączącego Polskę z Białorusią.

- To połączenie umożliwiające import ponad 2 mln ton oleju napędowego rocznie na razie zostało zablokowane przez Ministerstwo Skarbu, ale PERN ostatecznie z niego jeszcze nie zrezygnował. Obecnie dostawy z białoruskich rafinerii stanowią 13 proc. importu ogółem i są realizowane cysternami kolejowymi. Warto jednak odnotować, że po stronie białoruskiej istnieje już rurociąg produktowy do granicy z Polską, a budowa krótkiego odcinka do bazy paliwowej OLPP w Małaszewiczach nie wymagałaby istotnych nakładów i nie trwałaby długo (okres realizacji to 1 rok) - wyjaśnia Kamil Kliszcz.

Właśnie z tego względu wskazana jest, jego zdaniem, ostrożność w prognozowaniu poprawy realizowanych marż w segmencie rafineryjnym Orlenu nawet przy założeniu sprzyjającego otoczenia makro i rosnących cracków benchmarkowych. - Naszą tezę o istotnym wpływie premii lądowej na wyniki Orlenu uzasadniają również relatywnie słabe rezultaty rafinerii w Możejkach i Unipetrolu na tle zakładu w Płocku w ostatnich kwartałach - dodaje.

Według kalkulacji ekspertów z BRE Banku opartych na publikowanych przez Orlen cennikach hurtowych, premia lądowa na oleju napędowym uległa wyraźnemu zwiększeniu w III kwartale 2008 roku i od tamtego kwartału utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie niż w poprzednich latach, podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku benzyny.

- Te szacunki wydają się potwierdzać również zestawienie jednostkowego strumienia EBITDA realizowanego przez płocki zakład i benchmarkowej marży liczonej dla jego
struktury uzysków (cracki produktowe i dyferencjał). Różnica pomiędzy tymi wartościami ulega w tym okresie systematycznemu zawężeniu. Pojawiały się także kwartały w których Orlen raportował wyniki wyższe niż wskazywałyby marże rynkowe. W naszej opinii taka polityka cenowa w Polsce miała w ostatnim czasie szansę na realizację bez ryzyka utraty rynku z uwagi na znaczące pogorszenie sytuacji finansowej importerów w okresie kryzysu - tłumaczy analityk DI BRE Bank.

Według danych BRE Bank obydwa polskie koncerny zwiększyły swój udział w sprzedaży hurtowej paliw o 3,2 punkty procentowe do ponad 90 proc., co ułatwiło rozszerzenie spreadu do notowań giełdowych z Rotterdamu. Dodatkowo od II kwartału 2009 roku sprzyjały temu rosnące ceny ropy, a co za tym idzie koszty logistyki.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP