Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ranking najważniejszych krajowych złóż poznamy we wrześniu

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Piotr Apanowicz)
24-08-2015 10:29
Ranking najważniejszych krajowych złóż poznamy we wrześniu

Polityka surowcowa jest częścią polityki gospodarczej. W jej ramach znaleźć się musi na pewno polityka energetyczna - mówi Sławomir Brodziński.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W ciągu kilku tygodni powinny zakończyć się prowadzone w Ministerstwie Środowiska prace nad przygotowaniem alternatywnych ścieżek legislacyjnych, potrzebnych do wypracowania systemu ochrony złóż w Polsce, a jednocześnie stworzony ma zostać ranking kilkudziesięciu najważniejszych złóż z punktu widzenia interesów kraju - zapowiada w rozmowie z wnp.pl Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju.

Jakiś czas temu zapowiadał pan rozpoczęcie prac nad stworzeniem podstaw polityki surowcowej Polski. Na ile kluczowa dla tej polityki jest powstająca biała księga ochrony złóż kopalin uznanych za strategiczne?
- Polityka surowcowa kraju od pewnego czasu stała się bardzo wziętym tematem, co wynika z tego, że od 1989 roku żaden z rządów takiej całościowej polityki nie opracował, choć oczywiście funkcjonuje wiele jej elementów. Polityka surowcowa jest częścią polityki gospodarczej. W jej ramach znaleźć się musi na pewno polityka energetyczna, natomiast nad całością - zaryzykuję twierdzenie - ciąży polityka klimatyczna, która kształtowana jest na szczeblu wyższym niż państwowy. Te elementy powinny być spięte, natomiast ja, jako Główny Geolog Kraju, skupiłem się głównie na zagadnieniu, które nazwałbym systemem ochrony złóż. Traktuję to jako swoisty zwornik pomiędzy obszarem geologii i górnictwa z jednej strony, a środowiskiem ludzkim i środowiskiem naturalnym z drugiej. Tutaj widzę kluczową rolę systemu ochrony złóż, do którego wstępem powinna być wspomniana biała księga.

Czy prace nad nią już się rozpoczęły?

- Prace nad białą księgą, która - co muszę podkreślić - jest inicjatywą Ministerstwa Środowiska, zaczęły się de facto na początku tego roku i obecnie przebiegają dwuwątkowo: po pierwsze chodzi o przygotowanie możliwych, alternatywnych ścieżek legislacyjnych, potrzebnych do wypracowania systemu ochrony złóż w Polsce. Prace prowadzone przez ekspertów mają się zakończyć we wrześniu tego roku i trudno na razie przesądzać którą drogę przyjmiemy: czy będzie to nowelizacja prawa geologicznego i górniczego, wykorzystanie obecnych ustaw ze zmienionymi elementami czy może pomysł na zupełnie nową regulację.

Drugi wątek to prace dotyczące kwestii waloryzacji złóż, z których chcemy ułożyć listę rankingową, a ta powinna stanowić małą grupę może kilkudziesięciu złóż (spośród 14 tys. wszystkich złóż w naszym kraju), o strategicznym, kluczowym znaczeniu dla państwa. Tych kilkadziesiąt złóż ma się znaleźć na przygotowywanej przez Państwowy Instytut Geologiczny otwartej liście, usytuowanych w oparciu o kilka wybranych kryteriów. Prace również powinny się zakończyć we wrześniu, a więc oba działania zbiegną się w czasie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP