Realizacja projektu Odessa-Brody-Płock nabiera tempa

Realizacja projektu Odessa-Brody-Płock nabiera tempa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

26 września powinna być zawiązana spółka pięciu państw, która zajmie się przygotowaniem projektu Odessa- Brody-Płock - zapowiedział w piątek w rozmowie z dziennikarzami minister gospodarki Piotr Woźniak.

Projekt dotyczy budowy magistrali, którą w przyszłości kaspijska ropa miałaby popłynąć do Europy.

"Zanosi się na skonkludowanie projektu Odessa-Brody-Płock. Spodziewamy się bardzo dobrych wyników spotkania zaplanowanego na 26 września w Tbilisi (Gruzja) z udziałem pięciu stron - Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Polski i dobiła do tego Litwa" - powiedział.

"Powinna być zawiązana spółka i powinny być wyłożone pieniądze na biznesplan" - powiedział. Spółka ma być zawiązana z udziałem pięciu państw, "w odpowiedniej proporcji udziałów". Dodał, że wśród tych krajów "na statusie obserwatora" jest też Kazachstan.

Według niego, ropa ma pochodzić z Azerbejdżanu. "Mamy taką wstępną deklarację na poziomie politycznym i na poziomie spółki, że są w stanie dostarczać ropę, oczywiście w odpowiednich terminach i ilościach, to musi być jeszcze policzone" - powiedział.

W połowie maja br. podczas krakowskiego szczytu energetycznego prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Azerbejdżanu, Gruzji, przy udziale wysłannika prezydenta Kazachstanu (który miał statut obserwatora), postanowili powołać firmę, która zajmie się organizacją i przygotowaniem projektu przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska. W przyszłości kaspijska ropa miałaby nim popłynąć do Europy.

Ogłoszono wówczas, że firma będzie nazywać się Nowa Sarmatia, a w jej skład wejdą firmy z państw uczestniczących w konferencji (z polskiej strony ma to być PERN "Przyjaźń").

Od kilku lat istnieje już polsko-ukraińska spółka Sarmatia, zajmująca się projektem Odessa-Brody. Nowa spółka ma być kontynuacją tego projektu.

Woźniak powiedział też, że prawdopodobnie dostawy ropy surowej do Możejek odgałęzieniem rurociągu Przyjaźń nie zostaną przywrócone. "Nic nie wskazuje na jakikolwiek termin przywrócenia tego połączenia, czego bardzo żałujemy, bo powodów do przerwania dostaw na tak długo nie ma" - powiedział.

Z powodu awarii rurociągu w lipcu 2006 r., należąca do PKN Orlen rafineria w Możejkach została odcięta od rosyjskich dostaw ropy naftowej i musi ją transportować przez Morze Bałtyckie. Strona litewska utrzymuje natomiast, że przerwanie dostaw ropy to nie kwestia techniczna, a presja polityczna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Realizacja projektu Odessa-Brody-Płock nabiera tempa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!