PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rekordowy wynik PKN Orlen w 2014 roku

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
23-01-2015 09:28
Rekordowy wynik PKN Orlen w 2014 roku
fot. Fotolia

W ciągu ostatnich 12 miesięcy PKN Orlen osiągnął rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 5,2 mld zł, spełniając tym samym założenia zapisane w zaktualizowanej strategii. Jak poinformował koncern, grupa Orlen konsekwentnie realizowała projekty rozwojowe w zakresie poszukiwań i wydobycia oraz energetyki.

W 2014 roku Orlen osiągnął wynik EBITDA LIFO (zysk operacyjny powiększony o amortyzację z wyłączeniem niegotówkowych efektów przeszacowania zapasów oraz odpisów aktualizujących majątek trwały) na poziomie 5,2 mld zł, rekordową EBIDTA LIFO segmentu detalicznego wysokości 1,4 mld zł, ponad 100 mld zł przychodów ze sprzedaży pomimo niższych notowań produktów, wysoki wolumen sprzedaży na poziomie prawie 36 mln ton, wzrost wydobycia na koncesjach kanadyjskich do 8,4 tys. baryłek dziennie.
Na wyniki PKN w 2014 roku istotnie wpływał wzrost marży downstream, która na koniec czwartego kwartału wynosiła 12,6 USD/bbl i była wyższa o 3,6 USD/bbl (r/r) oraz osłabienie średniego kursu złotego względem dolara i euro. W ciągu minionych 12 miesięcy odnotowano również istotny spadek cen ropy naftowej - w czwartym kwartale średnia cena ropy Brent wynosiła 77 USD/bbl i była o (-) 32 USD/bbl niższa niż rok wcześniej.

Koncern konsekwentnie realizował projekty inwestycyjne we wszystkich obszarach działalności. W ramach rozwoju segmentu energetyki, podjęta została decyzja o budowie bloku gazowo-parowego w Płocku o mocy blisko 600 MWe, który zostanie oddany do eksploatacji pod koniec 2017 roku. ORLEN aktywnie angażował się w prace poszukiwawcze węglowodorów zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dzięki przejęciu kanadyjskiej firmy wydobywczej Birchill Exploration LP posiadane zasoby (2P) Grupy ORLEN powiększyły się do 49,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). W 2014 r. Spółka kontynuowała zadania inwestycyjne w obszarze petrochemii – podjęta została decyzja o rozpoczęciu projektu Instalacji Metatezy, której uruchomienie w 2017 r. pozwoli na zwiększenie produkcji propylenu w Płocku do poziomu 550 tys. ton rocznie. Planowany jest także rozwój części downstream w Czechach, zarówno w części petrochemicznej jak i rafineryjnej w związku z finalizowanym przejęciem od włoskiego koncernu ENI akcji Česká Rafinérská.

- Ostatnie 12 miesięcy było sprawdzianem dla wielu graczy rynkowych, bowiem niezwykle dynamicznie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne wymagało elastyczności, umiejętności czytania trendów, a jednocześnie dyscypliny i konsekwencji w działaniach w zakresie doskonałości operacyjnej. Nasze wyniki finansowe pokazują, że potrafimy być elastyczni i gotowi wykorzystywać pojawiające się szanse rynkowe. Chcemy utrzymać ten kurs pomimo niestabilnego otoczenia - powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP