PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resort finansów ostrzega rolników przed zakupami paliw od oszusta

Autor: wnp.pl (PA)
13-10-2015 16:49
Resort finansów ostrzega rolników przed zakupami paliw od oszusta
Fot. Fotolia

Ministerstwo Finansów w specjalnym dokumencie informuje rolników o negatywnych konsekwencjach zakupu paliwa od oszustów. Resort przestrzega, że nawet nieświadomy nabywca paliwa bez odprowadzonych podatków może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Ministerstwo Finansów informuje, że na terytorium Polski zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami. Do resortu docierają niepokojące sygnały, że nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym stopniu rolnicy, prawdopodobnie nieświadomi uczestnictwa w takim procederze.
MF podkreśla, że „uczestnictwo” w oszustwie wiąże się z określonymi negatywnymi konsekwencjami również dla nabywców paliw, którymi mogą być rolnicy.

Ustalenia poczynione wskutek działań kontrolnych służb skarbowych prowadzą do wniosku, że nadużycia w obrocie paliwami przyjmują często formę zorganizowaną (tzw. transakcje karuzelowe). Przez karuzelę podatkową należy rozumieć sieć kilku, kilkunastu (rzadziej kilkudziesięciu) podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie z urzędu skarbowego zwrotu podatku VAT.

W procederze tym istotnym elementem jest wykorzystanie tzw. słupów (podmiotów z reguły nieposiadających majątku, z założenia nierozliczających podatku). Osobami uczestniczącymi w łańcuchu transakcji mających na celu wyłudzenia podatku mogą być również m.in. rolnicy) którzy nieświadomie uczestniczą w procederze wyłudzeń, kupując paliwo po bardzo niskiej cenie. Najczęściej zaniżona cena pełni funkcję „wabika” mającego skłonić uczciwego klienta do nabycia określonego towaru od oszusta podatkowego.

MF ostrzega, że do najbardziej istotnych konsekwencji uczestnictwa w takim procederze należą: zakwestionowanie u rolnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w podatku VAT, nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty podatku VAT „za sprzedawcę” w drodze odpowiedzialności solidarnej, nałożenie na niego obowiązku zapłaty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej "za sprzedawcę", możliwość zakwestionowania u rolnika zwrotu akcyzy, o który ubiegają się rolnicy w urzędzie gminy, a także odpowiedzialność karno-skarbowa w postaci grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 5 lat.

Podsumowując - pisze resort - potencjalne zagrożenia dla rolnika z tytułu zakupu „nielegalnego” paliwa zdecydowanie przewyższają korzyści, jakie mogą oni uzyskać z tytułu atrakcyjnej ceny.

Dla zilustrowania takiej sytuacji resort podaje następujący przykład: rolnik zakupił 1000 litrów „nielegalnego” oleju napędowego niespełniającego wymagań jakościowych po cenie brutto 4,50 zł/l (o 50 gr/l niższej niż w przypadku „legalnego” zakupu). Z tego tytułu rolnik „zaoszczędził” 500 zł. Jednocześnie jednak może on ponieść straty w łącznej wysokości 3877 zł, a nawet znacznie wyższej, gdy dojdzie do nałożenia na niego obowiązku zapłaty podatku "za sprzedawcę" w drodze odpowiedzialności solidarnej czy też do nałożenia kary w drodze odpowiedzialności karnoskarbowej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP