PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resort gospodarki chce wyższych opłat za dozór techniczny

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
28-10-2014 14:21
Resort gospodarki chce wyższych opłat za dozór techniczny
Fot. Fotolia

Firmy z sektora paliw i gazu płynnego protestują przeciwko próbie znaczącego podwyższenia przez Ministerstwo Gospodarki opłat za czynności dozoru technicznego, przy okazji zmiany systemu z opłaty rocznej na opłatę za określone czynności dozorowe.

W maju tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego. Chodzi o przepisy, na podstawie których UDT pobiera opłatę roczną za sprawowanie nadzoru nad urządzeniami technicznymi eksploatowanymi przez przedsiębiorców. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawiając opłatę roczną, minister przekroczył upoważnienie wynikające ustawy o dozorze technicznym. W związku z tym rozporządzenie traci moc z dniem 30 listopada 2014 r.
Na początku października resort gospodarki opublikował projekt rozporządzenia, które uchyla przepisy uznane przez Trybunał za niezgodne z ustawą w taki sposób, że odchodzi od konieczności uiszczania opłaty rocznej, a wprowadza w ich miejsce opłaty za określone czynności jednostek dozoru technicznego, związane badaniami okresowymi i doraźnymi kontrolami urządzeń technicznych.

Ministerstwo Gospodarki zapewnia w uzasadnieniu do projektu, że opłaty zostały skalkulowane w taki sposób, żeby suma obowiązkowych opłat za planowane do wykonania czynności w danym roku była zbliżona do sumy opłat rocznych, jakie dotychczas ponosili przedsiębiorcy eksploatujący urządzenia techniczne.

Problem w tym, że wyliczenia firm paliwowych i organizacji branżowych zrzeszających przedsiębiorców z tego sektora są zupełnie inne.

Piotr Szpakowski, dyrektor biura zarządzania ryzykiem regulacyjnym PKN Orlen, napisał w opinii projektu, przesłanej do ministerstwa, że w razie wejścia w życie w niezmienionej formie rozporządzenie spowoduje istotny wzrost opłat za czynności jednostek dozoru technicznego. Przedstawiciel Orlenu zwraca uwagę, że stawka godzinowa za czynności jednostek dozoru technicznego wzrasta ze 105 do 130 zł, czyli o ok.25 proc. „Dodatkowo proponowana jest wysoka wycena czynności jednostkowych. Dla przykładowego rurociągu szacujemy nawet trzykrotny wzrost kosztów próby ciśnieniowej” - czytamy w opinii PKN Orlen.

Koncern przeprowadził szacunkowe wyliczenia dla trzech urządzeń, które jego zdaniem są reprezentatywne dla wszystkich urządzeń eksploatowanych w Orlenie. Wykazały one średnioroczny wzrost opłat w okresie sześciu lat rzędu 67 proc., a w przypadku lat tzw. postojów remontowych łączny wzrost kosztów może nawet przekroczyć 300 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP