PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rola światła w wizualizacji stacji paliw

Autor: Zdzisław Pisiński
08-10-2013 10:19 |  aktualizacja: 08-10-2013 08:50

Niezależnie od położenia - przy trasie czy w lokalizacji wiejskiej - stacja paliw musi być dobrze oświetlona. Nie tylko ze względu na informowanie potencjalnego klienta, ale przede wszystkim dla jego bezpieczeństwa.

Ekspozycja sprzedawanego towaru jest najważniejszym czynnikiem w każdej placówce handlowej. Do nieoświetlonej klient ani nie trafi, ani nie dokona w niej wyboru. Szczególnie istotna jest rola światła przy trybie całodobowym, w jakim działa większość stacji paliw. Oprócz funkcji informacyjnej (pylon cenowy) i ekspozycyjnej (podświetlenie towarów) w takim przypadku właściwe oświetlenie budzi w kliencie poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku nowo budowanych stacji należy jednak pamiętać, że całodobowe jej oświetlenie może być uciążliwe dla otoczenia, zwłaszcza jeżeli budujemy w bezpośredniej bliskości pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego czynnik ten musi być wzięty pod uwagę w poprzedzającej inwestycję ocenie oddziaływania na środowisko. Zupełnie inaczej jest przy trasach szybkiego ruchu.

Informacja, identyfikacja, bezpieczeństwo

Odpowiednio podana informacja i identyfikacja stacji paliw decyduje o tym, czy kierowca zwolni i zatrzyma się na niej. Musi być agresywna, jednak nie może powodować efektu oślepienia, nie może przytłaczać np. mnogością reklam. Jej elementem centralnym na tym etapie jest dobrze podświetlony, wyróżniający się pylon (totem) cenowy.

Dalej światło w połączeniu z systemem oznakowania poziomego i pionowego powinno prowadzić klienta-kierowcę przez poszczególne strefy stacji: wjazd, podjazd, sklep, parking, infrastruktura towarzysząca (toaleta, gastronomia, hotel), wreszcie wyjazd. - Na etapie projektu oświetlenia stacji należy rozpatrzyć wszystkie strefy indywidualnie. Do każdej z nich trzeba zastosować odpowiednią liczbę i typ opraw. Pomagają w tym dokładne obliczenia oświetlenia, które przeprowadza się w programach do tego przeznaczonych (np. Relux, Dialux). Oświetlenie musi też spełniać odpowiednie normy (PN-EN-1264-1oraz PN-EN-1264-2 Oświetlenie miejsc pracy - miejsca pracy we wnętrzach oraz na zewnątrz) - jak podkreśla Rafał Michalak, menadżer projektu w Miloo-Electronics.

Dla bezpieczeństwa strefa wjazdu powinna mieć poziom oświetlenia większy od pozostałych obszarów na stacji. Ważną sprawą jest ograniczenie olśnienia, umożliwiające adaptację wzroku prowadzącego pojazd. Wartości natężenia oświetlenia powinny być dostosowane do lokalizacji (zależnie od tego, czy stacja znajduje się przy drodze nieoświetlonej, czy w centrum miasta, gdzie jest jasno).
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP