XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropa coraz tańsza, paliwa też

Ropa coraz tańsza, paliwa też
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po piłkarskich emocjach Polacy coraz bliżej myślami są już letnich urlopów i wyjazdów. A tu dobrym prognostykiem jest zejście cen średnich o trzy grosze na litrze benzyny i cztery – na litrze oleju napędowego.


W 25 tygodniu roku widzimy solidny spadek – zarówno cen ropy na świecie, jak i paliw na polskich stacjach. To dobry wynik w obliczu bliskich już letnich wakacji, a co ważne – nie widać, żeby tendencja w krótkim czasie miała się odwrócić.
Komentarz do zmian cen ropy i paliw w okresie 18-22 czerwca 2012 r.
Czy w rafineriach są podstawy do spadku?

W ostatnim tygodniu ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach odnotowały zauważalny spadek. O niemal 90 złotych – do poziomu 4249,30 za 1000 l – potaniała benzyna bezołowiowa 95. W tym samym czasie o niemal 100 złotych – do 4181 zł – zszedł olej napędowy.

Widać więc, że do polskich koncernów paliwowych docierają skutki globalnej obniżki cen, a co za tym idzie – obniżki w detalu są tylko kwestią czasu. Ponieważ w hurcie autogazu również widzimy zauważalne redukcje cen – tedy możemy się spodziewać podobnego zachowania również w przypadku cen LPG na stacjach.

Coraz dalej od 6 złotych

Prognozy na przyszły tydzień wskazują, że jest mocno prawdopodobne, iż kolejne tygodnie będą dalszym ciągiem odchodzenia od widma "6 zł za litr", które niedawno jeszcze wisiało nad rynkiem paliw w Polsce.

Szacunki e-petrol.pl dla benzyny 95 to 5,65-5,77 zł/l, a dla jej "starszej siostry" Pb98 - 5,84-5,99 zł/l. Widać więc, że do granicznego poziomu wydaje się pozostawać solidny bufor, przynajmniej w przypadku najpopularniejszych paliw. Olej napędowy będzie prawdopodobnie kosztował 5,57-5,70 zł/l. Za litr autogazu średnia cena wyniesie wg naszych kalkulacji 2,73-2,82 zł/l.

Ropa poniżej 90 USD

Słaba sytuacja gospodarcza w Europie i w USA powoduje konsekwentnie obniżanie się wycen ropy. W dniu dzisiejszym widzimy poziom 89,92 dol. za baryłkę, co jest pierwszym od wielu miesięcy zejściem poniżej 90 dol.

W tym tygodniu mieliśmy od czynienia z rekordowym (od 22 lat) poziomem zapasów naftowych w USA, co z pewnością przyczyniło się do takiego wyniku surowca. Nie pomógł wzrostom środowy wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej, która nie wsparła rynku na tyle, aby cena czarnego złota ruszyła w górę. Problemów natury makroekonomicznej jest na tyle dużo, aby jednorazowa poprawa sytuacji mogła wyciągnąć ropę z cenowego dołka.

Niewątpliwie w mijającym tygodniu trudno znaleźć optymistyczne doniesienia z Europy - dziś słabo wypadł niemiecki indeks Ifo - mierzący klimat gospodarczy naszego zachodniego sąsiada. W tym tygodniu napływały z Niemiec też słabe dane dot. inflacji czy wynik indeksu Zew. Niemcy są jednym z tych uczestników europejskiego rynku, których problemy nie dotykały w tak istotnym stopniu, jak kraje południa Europy. Dziś widzimy już, że kiepska kondycja wielkich gospodarek Starego Kontynentu daje się odczuć choćby w postaci niżej wycenianej ropy.

oprac. Jakub Bogucki, e-petrol.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa coraz tańsza, paliwa też

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!