Ropa naftowa będzie coraz droższa? Zdecydują USA oraz Iran

Ropa naftowa będzie coraz droższa? Zdecydują USA oraz Iran
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa na nowojorskiej giełdzie paliw zwyżkuje o ponad 1 procent i jest wyceniana powyżej 62 dolarów za baryłkę. Na rynku panuje oczekiwanie na dane o amerykańskich zapasach paliw.

  • Analitycy oczekują już 8. z kolei tygodnia z malejącymi zapasami ropy w USA.
  • W Stanach maleje również liczba czynnych odwiertów ropy łupkowej.
  • Na ceny ropy wpływają też niepokoje w Iranie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,56 USD, po zwyżce o 83 centy, czyli 1,3 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 51 centów, czyli 0,8 proc., do 68,29 USD za baryłkę.

We wtorek raport o zapasach paliw poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a dzień później swoje dane przedstawi departament Energii USA (DoE).

Analitycy spodziewają się już 8. z kolei tygodnia, gdy zmalały zapasy ropy w USA. Tym razem oczekiwany jest ich spadek o 3,75 mln baryłek.

Czytaj także: W USA rekordowa liczba koncesji na wiercenia podmorskie

Inwestorzy nie tracą też z pola widzenia rozwoju sytuacji w Iranie, który jest trzecim największym, eksporterem ropy w OPEC.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani, uznawany za pragmatyka i reformatora, powiedział w poniedziałek, że uczestnikom protestów, które przetoczyły się ostatnio przez kraj, chodziło o coś więcej niż warunki bytowe, a ludzie domagają się też "większych swobód obywatelskich".

"Ludzie mają żądania dotyczące sfery ekonomicznej, politycznej, kulturalnej i społecznej" - powiedział prezydent, który podkreślił też, że obywatele Iranu powinni mieć prawo do krytykowania wszystkich przedstawicieli władzy.

Protestujący wystąpili przeciw rządowi Rowhaniego, ale domagali się też odejścia 78-letniego Chamenei i ograniczenia władzy kleru.

W protestach wzięli przede wszystkim udział Irańczycy poniżej 25 roku życia, a nawet dzieci. Minister edukacji Sajid Mohammad Bathaei powiedział w poniedziałek, że wśród osób zatrzymanych jest wielu uczniów.

Protesty, największe od 2009 roku, przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia i z czasem nabrały charakteru antyrządowego; odbywały się one w ponad 80 miastach. W zamieszkach zginęły 22 osoby, aresztowano około 1,7 tys. demonstrantów.

"Na rynkach są pewne obawy związane z sytuacją w Iranie. Do tego dochodzą zmniejszone dostawy ropy z OPEC - to daje siłę ropie" - mówi Jonathan Barratt, analityk Ayers Alliance Securities w Sydney.

"Spada wprawdzie liczba odwiertów ropy z łupków w USA, ale produkcja surowca nadal jest wysoka" - przypomina.

W ubiegłym tygodniu spadła liczba czynnych odwiertów ropy z łupków w USA - wynika z cotygodniowych danych firmy Baker Hughes. Liczba odwiertów zmniejszyła się o 5 do 742.

8 stycznia ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 29 centów do 61,73 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała 1,7 proc. Surowiec ma najlepszy początek roku od 5 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa naftowa będzie coraz droższa? Zdecydują USA oraz Iran

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!