XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropa w poszukiwaniu ceny równowagi

Ropa w poszukiwaniu ceny równowagi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Można się spodziewać, że rynek ropy naftowej będzie poszukiwał ceny równowagi przez najbliższe dwa, może nawet trzy lata - ocenił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, w trakcie sesji "Polityka gospodarcza: Polska 2020" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Załamanie cen na rynku ropy było w głównej mierze efektem tego, że nadwyżka podaży tego surowca na globalnym rynku, wynikająca głównie z nowych technologii umożliwiających wydobycie ropy łupkowej w USA, przekracza roczny przyrost popytu - powiedział Adam Czyżewski.

Zwrócił uwagę, że dodatkowo OPEC wycofał się z dotychczasowej polityki obrony ceny ropy za pomocą regulowania poziomu wydobycia, skupiając się zamiast tego na obronie udziałów w rynku. - W efekcie rynek sam poszukuje obecnie ceny równowagi dla ropy, ten proces może potrwać nawet 2-3 lata i wiadomo jedynie, że ta cena równowagi będzie niższa niż dotychczasowa "kotwica cenowa" na poziomie 90-100 dolarów za baryłkę - uważa główny ekonomista płockiego koncernu.

Według niego ten proces, w trakcie którego mamy do czynienia ze znaczącymi wahaniami notowań "czarnego złota", dodatkowo wydłuża ostatnie umocnienie dolara względem większości kluczowych walut na świecie, które osłabia skalę załamania na rynku ropy.

- Dość powiedzieć, że najnowsze prognozy, dotyczące cen ropy do roku 2020 przewidują, że może ona wynosić od 30 do 130 dolarów za baryłkę. To pokazuje skalę niepewności na tym rynku - podkreślił Adam Czyżewski.

Główny ekonomista Orlenu przyznał jednocześnie, że jak wynika z wyliczeń ekonomistów, niska cena ropy naftowej powinna w skali globalnej przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego o 0,3-0,7 proc. PKB, szczególnie w tych krajach, które są uzależnione od importu tego surowca.

- Dla gospodarki polskiej niewątpliwie będzie to czynnik korzystny, bo trudno zrezygnować z używania paliw, dlatego spadek cen ropy i towarzyszące mu obniżki cen produktów naftowych można traktować trochę jak obniżenie podatków - mówił Adam Czyżewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa w poszukiwaniu ceny równowagi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!