Ropa wciąż pod presją wydarzeń w Iraku

Ropa wciąż pod presją wydarzeń w Iraku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnich tygodniach trwa tendencja zwyżkowa notowań ropy naftowej, spowodowana obawami rynku o zakłócenia dostaw ropy z Iraku. Na razie jednak iracki eksport tego surowca przebiega bez zakłóceń.

Zdaniem zachodnich analityków benchmark cenowy ropy wzrósł w ostatnich tygodniach do około 115 dolarów za baryłkę, czyli najwyższego poziomu w tym roku.

To, w jakim kierunku sytuacja będzie się rozwijać, będzie zależało od tego czy uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się konfliktu zbrojnego na terenie Iraku.

W ubiegłym tygodniu bojownicy reprezentujący Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, którzy opanowali zbrojnie leżący na północy kraju region Niniwa, w tym dwumilionowe miasto Mosul, wznowili ataki na największą iracką rafinerię w Baiji, doprowadzając do jej zamknięcia.

To zwiększyło obawy związane z ograniczeniem eksportu, po tym jak część międzynarodowych firm naftowych odesłała z Iraku swoich zagranicznych pracowników.

Eksperci zwracają uwagę, że wprawdzie całość szacunkowego przerobu rafinerii w Baiji, na poziomie ok. 320 tys. baryłek dziennie (16 mln ton rocznie), stanowiąca około jednej czwartej zdolności przerobowych irackich zakładów, zużywana była na potrzeby wewnętrzne, ale przedłużające się wstrzymanie pracy rafinerii może doprowadzić do konieczności rozpoczęcia importu ropy i ograniczenia dostaw tego surowca na rynki zewnętrzne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa wciąż pod presją wydarzeń w Iraku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!