XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropa znów droższa: ponad 93 USD

Ropa znów droższa: ponad 93 USD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Światowe ceny ropy biją w pierwszych godzinach nowego tygodnia kolejne rekordy wszech czasów, dokładając do serii rekordów z piątku i przechodząc granicę 93 dol. w marszu w kierunku magicznej granicy 100 dol. za baryłkę

W transakcjach elektronicznych w poniedziałek przed południem w Azji i Australii (wczesnym rankiem czasu polskiego) cena lekkiej ropy amerykańskiej w kontraktach na grudzień doszła do poziomu 93,19 dolara za baryłkę, wyższego o 1,33 dol., czyli prawie 1,5 procent od notowań z końca ub. tygodnia.

Nowe rekordy bite są też w przypadku wskaźnikowej dla rynku europejskiego ropy Brent, notowanej w Londynie, której cena w poniedziałek doszła po raz pierwszy w historii do 90 dol.

Główne powody skoku cenowego to utrzymujące się napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie oraz nieustannie słabnący dolar.

Bezpośrednią przyczyną nowego skoku jest spowodowana sztormem w Zatoce Meksykańskiej redukcja wydobycia ropy o 600 tys. baryłek dziennie, czyli jedną piątą, przez meksykański koncern państwowy Pemex, zmuszony do tego licznymi awariami i wypadkami na platformach wiertniczych, które w ostatnich dniach kosztowały życie co najmniej 21 pracowników, co wywołało oburzenie w Meksyku.

Dalszy czynnik to sytuacja na pograniczu turecko - irackim. Mimo rozmów z wiodącym udziałem Waszyngtonu, nadal utrzymuje się niepewność co do dostaw ropy z bogatych złóż na północy Iraku w okolicach Kirkuku, w związku z groźbą zaatakowania przez armię turecką tamtejszych baz komunistycznych rebeliantów kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Wielu analityków ocenia jednak, że główna przyczyna wzrostu cen ropy to pogłębiająca się, rekordowa słabość dolara amerykańskiego, w którym wyrażane są one na całym świecie. Wobec stałego spadku kursu dolara wielcy inwestorzy instytucjonalni traktują drożejącą ropę jako zabezpieczenie (hedging) dla swych lokat. U podstaw tej tendencji stoją też obawy o pewność dostaw paliw w okresie zimowym na gęsto zaludnionej półkuli północnej.

Poniedziałkowa seria rekordów cenowych jest kontynuacją rekordowej serii z piątku, kiedy to na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena lekkiej ropy krajowej w kontraktach na grudzień zamknęła się na bezprecedensowym poziomie 91,86 dol. za baryłkę, bijąc w wcześniej w ciągu dnia w transakcjach elektronicznych absolutny rekord 92,22 dol. za baryłkę.

Od połowy sierpnia, kiedy to cena ropy nie przekraczała 70 dol. za baryłkę, wzrosła ona już o ponad jedną trzecią, a od najniższego punktu tegorocznego, tuż poniżej 50 dol. za baryłkę, osiągniętego w połowie stycznia, aż o 85 procent.

W poniedziałek rano rekord pobiła także notowana w Londynie ropa Brent z Morza Północnego, uznawana za główny punkt odniesienia dla rynku europejskiego, której cena doszła do bezprecedensowej wysokości 90 dol. za baryłkę, o 1,31 dol powyżej notowań z piątku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropa znów droższa: ponad 93 USD

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!