XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropę będziemy sprowadzać z różnych kierunków

Ropę będziemy sprowadzać z różnych kierunków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Orlen, największy importer ropy w regionie, pracuje nad renegocjacją umowy w sprawie dostaw rurociągiem Przyjaźń. Spółka chce też zdywersyfikować kierunek dostaw surowca.

- Jesteśmy zainteresowani dywersyfikacją dostaw ropy naftowej. Bez względu na to, czy kierunkiem jej pozyskiwania będzie Irak czy inne kraje. Z przedstawicielami Iraku prowadzone były rozmowy na temat ewentualnej współpracy, jednak nie ma konkretów. Konieczne jest najpierw zakończenie konfliktu politycznego w Iraku, aby taka nieduża firma jak PKN Orlen mogła ponieść ryzyko inwestowania w tym kraju. Możliwości przedstawiane przez stronę iracką są duże. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nasz potencjał jako inwestora w wydobycie jest stosunkowo nieduży w porównaniu z tymi, którzy mają naprawdę duże pieniądze i kompetencje - mówi Wojciech Heydel, prezes PKN Orlen, wywiadzie dla "Gazety Prawnej".

Z końcem 2009 r. kończy się Orlenowi duży kontrakt na dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń. W związku z tym Heydel zapewnia, że szefostwo koncernu tak będzie kierowało negocjacjami, by mieć zapewnioną dywersyfikację zarówno gatunków, jak i kierunków dostaw.

- Musimy zdecydować, co jest dla Orlenu najważniejsze. Nie możemy zajmować się wszystkim, priorytety to bycie spółką giełdową, płacenie dywidendy, dywersyfikacja dostaw ropy, budowa części wydobywczej, być może konsolidacja chemii, na pewno detal. Trzeba też pamiętać, że w przyszłości może się pojawić konieczność odkupienia od litewskiego rządu mniejszościowego pakietu Możejek, bo ma na to opcje - mówi Heydel.

A w kwestii inwestycji Orlenu dodaje:

- Na pewno nie wycofamy się z inwestycji w petrochemię. Zarówno budowa instalacji paraksylenu, jak i kwasu tereftalowego muszą zostać zakończone. To ponad miliard euro. Inne muszą zostać zweryfikowane, tak aby dawały pewność naszym akcjonariuszom, że są najbardziej efektywne. W przypadku Możejek musimy inwestować w logistykę. Chodzi o zakupienie najchętniej kontrolnego pakietu akcji terminala paliwowego w Kłajpedzie od rządu litewskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropę będziemy sprowadzać z różnych kierunków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!