XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ropę można zastąpić, ale jest to bardzo kosztowne

Ropę można zastąpić, ale jest to bardzo kosztowne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rekordowe ceny ropy mobilizują do intensywnych poszukiwań alternatywnych źródeł energii. W motoryzacji najlepsze perspektywy mają ogniwa paliwowe i biopaliwa drugiej generacji.

Spadki cen ropy nie trwały długo. Prognozy mówią o dalszym wzroście cen. Analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley zapowiedzieli, że ropa naftowa jeszcze przed 4 lipca może zdrożeć w USA do 150 USD za baryłkę. W takiej sytuacji coraz bardziej aktualnym pytaniem jest, czy i w jaki sposób możemy zastąpić czarne złoto - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Możliwości zastąpienia ropy naftowej są uzależnione od zasobów naturalnych danego kraju czy regionu, lokalizacji surowca i jego jakości, uwarunkowań geopolitycznych. W przypadku Polski najkorzystniejszym wyjściem wydają się gaz ziemny i węgiel kamienny - mówi dr Tomasz Zieliński, dyrektor projektów strategicznych w DGA.

Podkreśla, że szczególne znacznie ma pierwszy z surowców.

- Nie chodzi tu tylko o proste zużycie gazu ziemnego, ale również przetwarzanie go np. na metanol, który może być stosowany jako paliwo do napędzania pojazdów. To surowiec przyszłości, może on stanowić rodzaj chemicznego akumulatora wodoru - wymienia Tomasz Zieliński.

Metanol można uzyskiwać również z biomasy oraz odpadów miejskich. Jednak w obecnych warunkach cenowych najtańsze jest otrzymywanie go z gazu ziemnego. Z 1 kg metanolu można otrzymać ok. 2 m sześc. czystego wodoru, uważanego za paliwo przyszłości, szczególnie w motoryzacji, która wobec wysokich cen ropy zaczyna być podatna na alternatywne nośniki energii. Tym bardziej że przewiduje się wzrost liczby samochodów w skali świata z 600 mln do 1 mld w 2015 r.

- Rynek metanolu, jako strategicznego paliwa, może osiągnąć za 20-30 lat poziom ponad 10 mld ton rocznie - mówi Tomasz Zieliński.

Z motoryzacją związane też są inne alternatywne nośniki energii - biopaliwa, w tym etanol celulozowy drugiej generacji, do którego produkcji wykorzystuje się części roślin zbędne dla produkcji żywności - napisano w "Gazecie Prawnej".

- Wartość tego rynku na świecie oszacowaliśmy na 75 mld USD - mówi Thierre Marin, dyrektor koncernu DuPont na Europę Centralną.

Zastosowanie węgla kamiennego, drugiego z podstawowych surowców alternatywnych, również wymaga przetwarzania. Najszerzej dyskutowanym sposobem jest zgazowanie (polega na poddaniu go reakcji z mieszaniną przegrzanej pary wodnej i tlenu w wysokiej temperaturze). W efekcie tego procesu możemy otrzymywać energię, produkty chemiczne oraz benzyny.

- Istnieją prognozy, że procesy zgazowania węgla i biomasy są przyszłościowe, ale na razie są one energochłonne i przez to dość drogie. Mogą być stosowane w krajach o dużych zasobach węgla czy produkcji biomasy - mówi Tomasz Zieliński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ropę można zastąpić, ale jest to bardzo kosztowne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!