Rosja nie będzie rozmawiać w Oranie nt. członkostwa w OPEC

Na środowym posiedzeniu OPEC w algierskim Oranie Rosja nie będzie prowadzić rozmów na temat ewentualnego wstąpienia do tej organizacji eksporterów ropy - zapowiedziano w Moskwie.

Na początku tygodnia przewodniczący Organizacji Państw- Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), minister energetyki Algierii Szakib Chelil zakomunikował, iż ma nadzieję, że Rosja - mająca obecnie status obserwatora przy OPEC - dołączy formalnie do naftowego kartelu. Zasugerował, iż wzmocniłoby to rolę OPEC. Wstąpienie Rosji - zaznaczył - "zwiększyłoby siłę organizacji jeśli chodzi o kontrolę produkcji, która wyniesie 50 proc, a nie jak dotychczas 40 proc., światowej produkcji".

Cytowany przez AFP, powołującą się na media moskiewskie, rosyjski wiceminister ds. energetyki Anatolij Iwanowski zastrzegł jednak, iż sprawa wstąpienia do OPEC nie będzie omawiana przez delegację Rosji w Oranie.

Moskwa wysłała na środowe posiedzenie OPEC w Algierii delegację na wysokim szczeblu - przewodniczy jej wicepremier odpowiedzialny za sprawy energetyki Igor Sieczin. Tuż przed rozpoczęciem środowego spotkania w Oranie wicepremier zapowiedział, iż "jeśli utrzyma się obecna sytuacja cenowa", zgodnie z sugestiami członków kartelu - głównie Arabii Saudyjskiej - Rosja mogłaby ograniczyć wydobycie ropy nawet o 300 tys. baryłek dziennie.

Sekretarz generalny OPEC Abdulla el-Badri wcześniej sugerował, że OPEC zmniejszy wydobycie ropy o dwa miliony baryłek dziennie i zabiegać będzie, by inne kraje, nie wchodzące w skład kartelu, ograniczyły produkcję ropy o co najmniej 500-600 tysięcy baryłek dziennie.

Kraje OPEC - nie licząc Iraku i Indonezji, która zrezygnowała z członkostwa w kartelu w tym roku - wydobywają obecnie dziennie 27,3 mln baryłek ropy. W środę rano w Singapurze cena ropy - z terminem dostaw na styczeń - wynosiła ok. 44 dolarów za baryłkę.

Do powstałej w 1960 r. OPEC należy obecnie 12 krajów: Algieria, Angola, Ekwador, Iran, Irak, Kuwejt, Libia, Nigeria, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela. Z członkostwa zrezygnowała w maju br. Indonezja, gdy wykazano, iż pozostaje obecnie importerem netto ropy naftowej.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja nie będzie rozmawiać w Oranie nt. członkostwa w OPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!