Rosja nie chce płacić Holandii 5,4 mln euro za statek Arctic Sunrise

Rosja nie chce płacić Holandii 5,4 mln euro za statek Arctic Sunrise
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjskie MSZ skrytykowało w czwartek decyzję Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, obligującą Rosję do zapłacenia Holandii 5,4 mln euro odszkodowania wraz z odsetkami za bezprawne aresztowanie w 2013 roku statku "Arctic Sunrise", należącego do Greenpeace.

Ekolodzy z pływającej pod holenderską banderą jednostki usiłowali 18 września 2013 roku przedostać się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa w proteście przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska na północy Rosji.

Holandia zainicjowała przed Trybunałem procedurę arbitrażu, lecz Rosja odmówiła w niej udziału.

Zdaniem Trybunału w Hadze Rosja, zajmując, przeszukując i aresztując statek "Arctic Sunrise" bez uprzedniej zgody Holandii, a także aresztując i wszczynając postępowanie przeciwko 30 członkom załogi, "nie dopełniła swoich zobowiązań wobec Holandii", wynikających z konwencji ONZ o prawie morza.

Odszkodowanie, którego wysokość ogłosił Trybunał we wtorek, obejmuje koszty naprawy statku, zwrot za kaucje wpłacone za członków załogi oraz odszkodowanie za straty moralne spowodowane ich aresztowaniem.

Rzecznik prasowy rosyjskiego MSZ Artiom Kożin powiedział dziennikarzom, że "sprawa +Arctic Sunrise+ nie podlega jurysdykcji trybunału międzynarodowego w Hadze, ignoruje praktykę postępowania państw w zwalczaniu nieodpowiedzialnego zachowania na morzu, w tym wobec potencjalnie niebezpiecznych i złożonych technicznie obiektów".

Kożin podkreślił, że decyzja Trybunału "zasadniczo zachęca do działań przestępczych w strefach ekonomicznych należących do konkretnych państw pod pretekstem tzw. +pokojowego protestu+". Przypomniał też, że działania Greenpeace zagrażały personelowi platformy wiertniczej.

Członkowie załogi "Arctic Sunrise", wśród których było 26 cudzoziemców, w tym Polak Tomasz Dziemianczuk i czterech Rosjan, zostali początkowo oskarżeni o terroryzm, następnie o piractwo, a ostatecznie Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zmienił kwalifikację czynu na chuligaństwo. Pod koniec listopada 2013 roku wszyscy ekolodzy wyszli z aresztu za kaucją, a w połowie grudnia 2013 roku zostali objęci amnestią ogłoszoną z okazji 20-lecia konstytucji Federacji Rosyjskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja nie chce płacić Holandii 5,4 mln euro za statek Arctic Sunrise

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!