XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja pozwana o megaodszkodowanie za Jukos

Rosja pozwana o megaodszkodowanie za Jukos
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Holding GML, który był głównym udziałowcem Jukosu, domaga się przed sądem w Hadze rekordowego w historii światowego arbitrażu odszkodowania 28 mld dolarów. Chodzi o wojnę, jaką Kreml wytoczył potężnemu koncernowi naftowemu Jukos.

GML nie wyklucza, że może zażądać nawet znacznie więcej: 50 do 100 mld dolarów. - Gdy wyliczaliśmy kwotę 28 mld, baryłka ropy kosztowała 35 dolarów - tłumaczył w piątek dziennikarzom w Brukseli cytowany przez "Gazetę Wyborczą" dyrektor GML Tim Osborne.

Chodzi o wojnę, jaką Kreml wytoczył potężnemu koncernowi naftowemu Jukos. Rosyjskie władze oskarżyły koncern o niepłacenie podatków, a następnie zlicytowały część jego majątku. W ten sposób doprowadziły w 2006 r. do bankructwa firmy. Jej szef Michaił Chodorkowski w 2005 r. został skazany na osiem lat łagru za malwersacje finansowe, w ciężkich warunkach w więzieniach przebywają także inny byli szefowie firmy.

GML, zarejestrowany przez Chodorkowskiego w Gibraltarze, gdy Jukos zaczął mieć kłopoty, był jego głównym udziałowcem. Później Chodorkowski przekazał GML swojemu współpracownikowi, który ukrywa się przed rosyjskimi służbami w Izraelu - przypomniał dziennik.

Podstawą oskarżenia jest międzynarodowy Traktat o Karcie Energetycznej. Szefostwo GML uważa, że Rosja zagarniając majątek firmy, złamała zasady traktatu, który zawiera m.in. zapisy chroniące inwestorów w sektorze energetycznym. Rosja podpisała traktat w 1994 r., gdy jej pozycja ekonomiczna była słabsza i brakowało jej środków, by inwestować w swój sektor naftowy. Nigdy go jednak nie ratyfikowała i dziś, gdy ropa jest wyjątkowo droga, nie ukrywa, że nie zamierza tego zrobić.

GML argumentuje jednak, że na mocy jednego z artykułów traktatu obowiązuje on prowizorycznie nawet w krajach, które go nie ratyfikowały. Jak powiedział, posiedzenie sądu arbitrażowego w Hadze dotyczące tego, czy sąd jest kompetentny, by rozpatrywać tę sprawę, odbędzie się w listopadzie. Decyzja może zapaść do końca 2009 r., a ewentualne orzeczenie o winie Rosji prawdopodobnie w 2011 r. Wysokość odszkodowania, jeśli żadna ze stron nie będzie się odwoływać, znana będzie zapewne w 2012 roku - wyjaśnia "GW".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja pozwana o megaodszkodowanie za Jukos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!