PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosja przejmuje polski rynek LPG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-03-2010 10:46
Rosja przejmuje polski rynek LPG

Rosja jest niemalże monopolistą pod względem dostaw ropy i gazu do Polski. Z roku na rok rosyjscy dostawcy uzyskują także coraz większy udział w krajowym rynku LPG, czyli trzeciego po oleju napędowym i benzynie, najpopularniejszego paliwa transportowego w naszym kraju. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2009 roku niemal połowa importowanego do Polski gau płynnego pochodziła właśnie z rosyjskich rafinerii.

- Zdecydowanie największym dostawcą produktu na rynek polski w roku 2009 była Rosja, której udział w imporcie wyniósł 48,8 proc., podczas gdy rok wcześniej 28 proc., a dwa lata temu był to poziom 25 proc. Jest to stosunkowo zaskakująca informacja, jakkolwiek firmy zajmujące się importem odnotowały ten fakt już na początku 2009 roku - czytamy w raporcie rocznym POGP.
Zdaniem ekspertów z organizacji główną przyczyną tego zjawiska jest świadoma polityka władz i firm rosyjskich w zakresie unikania firm pośredniczących, czy też polityki dostaw ropy i produktów ropopochodnych do takich państw jak Białoruś, Litwa, czy Ukraina.

Istnieje także inna przyczyna, związana z kwestiami norm jakościowych. Zdaniem ekspertów rosyjskie rafinerie jako pierwsze były w stanie przystosować swoją produkcję gazu do polskich i unijnych norm jakościowych. Ze spełnieniem tych norm wciąż problemy mają zakłady na Białorusi i Ukrainie. Dlatego coraz więcej krajowych odbiorców zwraca się w kierunku firm rosyjskich. Import z Białorusi i Ukrainy wciąż jest realizowany, ale służy on coraz częściej jako uzupełnienie a nie główny kierunek dostaw.

Kwestia rosnącego uzależnienia od rosyjskiego gazu płynnego nie byłaby może poważna, gdyby nie ogólny stopień uzależnienia polskiego rynku od importu. Według danych POGP polskie rafinerie w 2009 roku były w stanie zaspokoić jedynie 12,3 proc. krajowego zapotrzebowania. Reszta gazu musi być sprowadzana drogą kolejową bądź morską.

- Stosunkowo wysoka zależność od importu nie budzi jednak zaniepokojenia w branży, gdyż kwestia dywersyfikacji dostaw została już dawno rozwiązana poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury logistycznej. Produkt jest dostępny ze wszystkich kierunków a nowouruchomiony w 2009r. przeładunkowy terminal morski w Szczecinie umożliwia jeszcze większą dywersyfikację dostaw. Wybór kierunków i odpowiednie decyzje zaopatrzeniowe podejmowane są wyłącznie w oparciu o kryteria ekonomiczne - czytamy w raporcie POGP.

Zwiększenie roli Rosji w imporcie LPG odbyło się kosztem zmniejszenia dostaw z Białorusi – 10 proc. (w 2008 roku 14 proc.), Litwy – 6,8 proc. (było 10 proc.), jak również państw skandynawskich i Niemiec – 2,6 proc. (poprzednio 7 proc.). Nie uległa dużej zmianie pozycja Kazachstanu – 22 proc. całego importu, jakkolwiek w 2008 roku było to odpowiednio 20 proc. Stabilnym dostawcą są Czechy na poziomie 3 proc. rocznie.

Warto także zwrócić uwagę na spadek udziału krajów Unii Europejskiej w imporcie gazu do Polski. W 2009 roku z tych kierunków dostarczono tylko 12,4 proc. produktu, podczas gdy w latach ubiegłych było to odpowiednio 37 i 39 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP