XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja zmienia zasady eksportu ropy

Rosja zmienia zasady eksportu ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Rosji zmienia zasady eksportu ropy naftowej ropociągami Przyjaźń, które dostarczają surowiec także do polskich rafinerii. Nowe przepisy mają ułatwić międzynarodową ekspansję wielkim rosyjskim koncernom i mogą spowodować wzrost cen surowca.

Ropociągi Przyjaźń umożliwiają najtańszy i najbardziej niezależny od pogody transport surowca do rafinerii w Europie Środkowej, w tym do zakładów PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku - napisała "Gazeta Wyborcza".

Minister przemysłu i energetyki Rosji Wiktor Christienko postanowił właśnie dokonać radykalnej zmiany w zarządzaniu eksportem ropy. Od kwietnia o tym, ile ropy firmy naftowe będą mogły eksportować poszczególnymi rurami systemu Przyjaźń, z góry na rok ustalą urzędnicy niedawno utworzonego departamentu w resorcie Christienki. Oni też będą na rok z góry decydować o tranzycie rosyjskimi ropociągami surowca z innych państw b. ZSRR, np. z Kazachstanu- czytamy w "Gazecie".

Dotąd podział kwot eksportowych w rurociągach Przyjaźń był ustalany co kwartał i oprócz ministerstwa energetyki uczestniczyli w tym także przedstawiciele koncernu Transnieft, który zarządza ropociągami w Rosji, oraz rządowej agencji Rosenergo. Nowy system oznacza nie tylko centralizację polityki eksportu ropy z Rosji. Tworzy on również preferencje dla wielkich koncernów naftowych - oceniają analitycy cytowani przez dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant".

Zdaniem rosyjskich nafciarzy z zaplanowaniem odpowiednio dużego eksportu ropy na rok z góry nie poradzą sobie małe firmy. To może doprowadzić do ograniczeń w eksporcie rosyjskiej ropy. W pierwszym kwartale tego roku, kiedy obowiązywały dotychczasowe zasady, zaplanowano zmniejszenie eksportu ropy Przyjaźnią - m.in. surowca przesyłanego tranzytem przez polską część ropociągu z Rosji. Być może nie byłoby takiego spadku eksportu, gdyby już w pierwszym kwartale resort Christienki nie pozbawił dostępu do ropociągów małych rosyjskich firm, nie tłumacząc przy tym decyzji. - Wcześniej nigdy to się nie zdarzało - poskarżyła się Jelena Korzun, szef stowarzyszenia małych rosyjskich firm nafciarskich AssoNieft. Według Korzun małym rosyjskim firmom naftowym pozwolono eksportować tylko niewielkie ilości ropy przez terminale portowe. Jednak koszty eksportu tankowcami są dla nich zbyt wysokie - napisała "Gazeta Wyborcza".

Z ograniczeń w eksporcie ropy systemem Przyjaźń skorzystał już Łukoil. Ten rosyjski koncern w lutym wstrzymał dostawy surowca transportowanego przez Polskę do rafinerii w Niemczech. W ten sposób Łukoil chciał wymusić korzystniejszą zapłatę za swój surowiec od firmy Sunimex, która ma w Niemczech monopol na pośrednictwo w dostawach ropy z ropociągu Przyjaźń. Tę metodę zmiany rozliczeń Łukoil z powodzeniem sprawdził już późnym latem zeszłego roku, kiedy wstrzymaniem dostaw wymusił wyższą zapłatę od Sunimex.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja zmienia zasady eksportu ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!