XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosjanie nie dostaną NIS?

Rosjanie nie dostaną NIS?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polityczny kryzys w Belgradzie opóźni, a być może całkowicie uniemożliwi, przejęcie przez rosyjski Gazprom serbskiej narodowej spółki paliwowej NIS. Zagrożona może być również budowa przez terytorium Serbii odnogi gazociągu South Stream.

Przeszkodą w rosyjskiej ekspansji energetycznej na Bałkanach stał się wywołany kryzysem wokół niepodległości Kosowa upadek rządu Vojislava Kusztunicy. Gabinet ten doprowadził do podpisania porozumienia o współpracy energetycznej z Rosją, przewidującego sprzedaż NIS Gazpromowi i określającego warunki budowy serbskiej odnogi South Stream. Umowa ta wciąż jest jednak prawnie niewiążąca. Żeby zaczęła obowiązywać, musi być jeszcze ratyfikowana przez parlament w Belgradzie - wyjaśnia "Parkiet".

Jak wskazuje cytowany przez dziennik Sijka Pistojova, redaktor specjalistycznej strony energyobserver. com, zatwierdzenie porozumienia do czasu przyspieszonych wyborów, które zostaną wyznaczone najprawdopodobniej na 11 maja, jest mało realne. Tym bardziej że prywatyzacji NIS może się już wkrótce przyjrzeć prokuratura.

Dziennik "Blic" ujawnił, że cenę 400 mln euro (uznawaną przez część polityków i ekspertów za zaniżoną) za sprzedaż narodowej spółki paliwowej zaproponowała podczas negocjacji z Gazpromem strona serbska. Duży wpływ na zachowanie serbskich negocjatorów miały mieć ich kontakty z pracującymi na rzecz Gazpromu lobbystami: Radetem Vojvodovićem (ojcem chrzestnym syna rosyjskiego wicepremiera Siergieja Iwanowa) i Bronislavem Miloszewiczem (bratem byłego prezydenta Jugosławii).

Ujawniona przez "Blic" afera będzie kolejnym argumentem dla partii G-17 plus przeciwko ratyfikacji umowy z Rosją. Ugrupowanie to, w przypadku zwycięstwa w wyborach Partii Demokratycznej prezydenta Tadića, wejdzie w skład rządu i może przez to całkowicie zablokować sprzedaż NIS Gazpromowi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosjanie nie dostaną NIS?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!