Rosnieft będzie walczył o irackie złoże ropy Nasiriya

Rosnieft będzie walczył o irackie złoże ropy Nasiriya
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosnieft dołączył do Łukoil i Zarubieżnieft, które będą walczyć o dostęp do złoża ropy Nasiriya w Iraku. Aby zwiększyć szansę na zwycięstwo rosyjski koncern może zaprosić do inwestycji partnerów międzynarodowych. Zdaniem ekspertów, najprawdopodobniej będzie to chiński CNPC.

Rosyjska spółka państwowa Rosnieft zakwalifikowała się do udziału w przetargu na zagospodarowanie irackiego złoża ropy Nasiriya i budowę rafinerii Nasiriya Integrated Project w Iraku. Szacowane zapasy irackiego złoża Nasiriya wynoszą 4 mld baryłek ropy. Z kolei planowana moc produkcyjna rafinerii Nasiriya Integrated Project to 300 tys. baryłek ropy dziennie.

Do przetargu zakwalifikował się też francuski Maurel & Prom, który będzie walczył tylko o możliwość wydobycia, a także Essar (spółka inwestorów z Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii), południowokoreański GS Engineering and Construction i hinduski ONGC, które powalczą zarówno o wydobycie, jak i o prawo przetwarzania irackiej ropy naftowej. Jest to już kolejna seria kwalifikacji. W marcu tego roku o zakwalifikowaniu się do konkursu poinformowały m.in. rosyjskie Łukoil i Zarubieżnieft. Kontrakty związane z realizacją tych projektów mają zostać podpisane do końca 2013 roku.

Poszukiwania inwestorów, którzy zagospodarują złoża Nasiriya trwają czwarty rok. W ocenie dyrektora rosyjskiego Instytutu Narodowej Energetyki Sergieja Prawosudowa, dzieje się tak dlatego, że zagraniczne koncerny są ostrożne z powodu niejasnej sytuacji politycznej w Iraku.

Eksperci tłumaczą, że z tego też powodu zwycięzca konkursu nie będzie chciał podjąć się inwestycyjnego ryzyka samodzielnie i będzie szukał partnera. Doświadczenie rosyjskich spółek, które już działają w Iraku pokazują, że Rosjanie wybierają partnerów zagranicznych. Sergiej Prawosudow poddał w wątpliwość sytuację, w której Rosnieft utworzyłby spółkę z innymi rosyjskimi firmami. Wśród prawdopodobnych partnerów w Iraku ekspert wymienił chiński CNPC, który również uzyskał dostęp do przetargu na zagospodarowanie złoża Nasiriya.

Możliwość utworzenia rosyjsko-chińskiego konsorcjum wynika z tego, że rosyjska spółka państwowa ma zobowiązania wobec Chin. Pod koniec czerwca br. Rosnieft i CNPC dogadały się w sprawie dostaw 365 mln ton ropy naftowej. W planach koncernu kierowanego przez Igora Seczina jest zwiększenie dostaw surowego paliwa do Chin do 50 mln ton rocznie. Dlatego współpraca z CNPC z jednej strony pomogłaby w realizacji kontraktu, zaś z drugiej byłaby gwarancją zbytu ropy z irackiego złoża.

Z tym stanowiskiem zgodził współzarządzający działem analitycznym rosyjskiej agencji Investcafe Grigorij Birg. W rozmowie z PAP zaznaczył, że w przypadku wygranej Rosnieft będzie szukał partnerów wśród spółek międzynarodowych, z którymi już współpracuje. Uważa też, że Rosnieft ma większe szanse na zwycięstwo w tym przetargu w niż prywatna spółka Łukoil.

"Spółka Wagita Alekpierowa, mimo że ma już doświadczenie pracy w Iraku, nie zaproponuje lepszych warunków współpracy w porównaniu z możliwościami Rosnieftu" - uważa Birg.

Dyrektor departamentu analitycznego rosyjskiej firmy Alpari, Aleksander Razuwajew zaznaczył na antenie radia "Gołos Rossji", że dla Rosnieftu inwestycja w Iraku wpisuje się w strategię dywersyfikacji biznesu. Zwiększenie udziałów w projektach międzynarodowych w ogólnej strukturze wydobycia, jest strategicznie ważne dla spółki Igora Seczina. Koncern poszukuje interesujących projektów na całym świecie.

"Ryzyko polityczne w Iraku nie jest tak duże jak wcześniej, a koszt produkcji ropy stosunkowo niski. W większości regionów tego kraju wynosi on około 1 dolara za baryłkę ropy naftowej" - wyjaśnił.

Wśród rosyjskich inwestorów, którzy już uzyskali dostęp do irackich złóż naftowych jest m.in. Gazprom Nieft. W sierpniu tego roku koncern poinformował o planach wydobycia ropy na skalę przemysłową ze złoża Badra. Szacowane zapasy pola naftowego Badra wynoszą około 3 mld baryłek ropy. Planuje się, że do 2017 roku produkcja ropy naftowej na tym terenie wyniesie 170 tys. baryłek na dobę (około 8,5 mln ton rocznie) i utrzyma się na tym poziomie przez siedem lat. Prace mają ruszyć do końca 2013 roku. Gazprom Nieft jest operatorem w projekcie zagospodarowania tego pola naftowego. Jego udział wynosi 30 proc. W konsorcjum inwestycyjne wchodzą koreański Kogas (22,5 proc.), malezyjski Petronas (15 proc.) i turecki ???? (7,5 proc.). Udział irackiego rządu w tym projekcie, który prezentuje spółka Oil Exploration Company wynosi 25 proc.

Możliwość realizacji dodatkowych inwestycji bada też rosyjski Łukoil. W marcu tego roku prezes koncernu Wagit Alekpierow mówił, firma jest zainteresowana projektami wydobywczymi, które można by było zintegrować z już realizowanymi inwestycjami. Spółka zagospodarowuje obecnie złoże Zachodnia Kurna-2. Spółka interesuje się m.in. dostępem do złoża Kirkuk, które leży na terenie irackiego Kurdystanu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosnieft będzie walczył o irackie złoże ropy Nasiriya

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!