Rosnieft szuka międzynarodowych partnerów do eksploatacji złóż na szelfie

Rosnieft szuka międzynarodowych partnerów do eksploatacji złóż na szelfie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kontrolowany przez państwo Rosnieft zaproponował czterem prywatnym koncernom paliwowym w Rosji - Łukoilowi, Surgutnieftiegazowi, TNK-BP i Basznieftowi - wspólną eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na szelfie kontynentalnym.

Poinformował o tym prezes Rosnieftu Eduard Chudajnatow, którego cytuje dziennik "RBK-daily". Przekazał on też, że podobną ofertę Rosnieft skierował również do kilku koncernów zagranicznych. Chudajnatow nie ujawnił szczegółów. Rosyjskie media sugerują jednak, że chodzi m.in. o BP, Total, Chevron i Shell.

Rosnieft nie ma doświadczenia i własnych technologii głębokich wierceń, co zmusza go do szukania partnerów, z którymi mógłby wydobywać ropę i gaz w Arktyce oraz z trudno dostępnych złóż w samej Rosji.

W poniedziałek Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy, amerykański ExxonMobil - w obecności premiera Rosji Władimira Putina w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy - podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego.

Koncerny zdecydowały, że w tym celu utworzą dwie spółki joint venture, w których Rosnieft otrzyma 66,7 proc. udziałów, a ExxonMobil - 33,3 proc. Amerykański gigant zobowiązał się ponadto do zainwestowania w pierwsze fazy tych projektów 3,2 mld dolarów.

Porozumienia zakładają także, iż Rosnieft przejmie 30 proc. akcji w spółkach ExxonMobil wydobywających ropę i gaz z trudnodostępnych złóż w Teksasie oraz Kanadzie. Rosnieft otrzyma też po 30 proc. udziałów w 20 złożach amerykańskiego koncernu w Zatoce Meksykańskiej.

Porozumienia te są konsekwencją, zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku, umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld USD.

Wicepremier Igor Sieczin, który w gabinecie Putina nadzoruje sektor paliwowo-energetyczny, oszacował, że inwestycje w projekt Rosnieftu i ExxonMobil na Morzu Karskim osiągną 200-300 mld dolarów, a na Morzu Czarnym - 50 mld USD. Wykonanie pierwszych odwiertów w obu miejscach zaplanowano na 2014 rok.

Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips.

Sam ExxonMobil w 2003 roku przymierzał się już do przejęcia pakietu kontrolnego Jukosu, wówczas jednego z największych koncernów naftowych w Rosji. Jednak transakcję tamtą zablokował Kreml. Władze oskarżyły Jukos o oszustwa podatkowe i na drodze sądowej doprowadziły do zamrożenia aktywów koncernu. Zmusiły go też do sprzedaży udziałów w innych firmach. W 2006 roku ogłosiły jego upadłość. Najcenniejsze aktywa Jukosu przejął Rosnieft.

Szef Jukosu Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali aresztowani. W grudniu 2010 roku Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie skazał ich na na 13,5 roku pozbawienia wolności za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. W maju 2011 roku Moskiewski Sąd Miejski złagodził kary wymierzone im przez sąd I instancji do 13 lat.

Na wolność Chodorkowski i Lebiediew wyjdą w 2016 roku, gdyż na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok, który odsiadują. W pierwszym procesie, w 2005 roku, biznesmeni zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za domniemane oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Według niektórych analityków porozumienia Rosnieftu z ExxonMobil zamykają sprawę Jukosu. Politolog Fiodor Łukjanow nawet określił te umowy jako "legitymizację przez wielki biznes amerykański, do którego zalicza się ExxonMobil, ekspropriacji Jukosu".

"Argumenty z ubiegłych lat, że Rosnieft w sposób nielegalny wszedł w posiadanie tych aktywów, najwyraźniej są już nieaktualne. Z politycznego punktu widzenia to dobra nowina dla rosyjskiego kierownictwa" - zauważył Łukjanow, którego opinię przytoczył dziennik "Moskowskije Nowosti".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosnieft szuka międzynarodowych partnerów do eksploatacji złóż na szelfie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!