Rosyjskie firmy nie żałują pieniędzy na produkcję ropy

Rosyjskie firmy nie żałują pieniędzy na produkcję ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spadająca produkcja czarnego złota stała się wyzwaniem dla koncernów paliwowych z Rosji. Zarządy spółek odsuwają plany wielkich przejęć na bok i skupiają się na inwestycjach w wydobycie.

Rosja, która posiada gigantyczne złoża ropy naftowej, zmaga się ze spadającą produkcją tego surowca. W maju wydobycie czarnego złota zmniejszyło się o 0,8 proc., co oznacza, że ten rok może się stać pierwszym od czasów kryzysu w 1998 r., w którym spadnie w Rosji produkcja ropy. W ostatnim miesiącu zmniejszył się również eksport paliwa - o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - czytamy w "Parkiecie".

Zarządy koncernów paliwowych dostrzegają powagę sytuacji i zapowiadają, że w najbliższym czasie plany dużych przejęć zostaną odsunięte w czasie kosztem poszukiwań i zwiększenia nakładów na wydobycie. - Naszym zadaniem jest wiercenie, wiercenie i jeszcze raz wiercenie - podkreślił Siergiej Bogdanczikow, prezes Rosnieftu, w ostatnim wywiadzie dla dziennika "Wiedomosti".

Lider rosyjskiego przemysłu naftowego tylko w tym roku wyda ponad 9 miliardów dolarów. Większość tej kwoty pójdzie na wydobycie i zwiększenie mocy rafinerii. Tylko na położone we wschodniej Syberii złoże Wankor Rosnieft zamierza wydać 1,6 mld USD. Władze koncernu zakładają, że do 2020 r. będą wydobywać 170 mln ton ropy rocznie. Do tego czasu, zdaniem Siergieja Bogdanczikowa, spółka może wejść do pierwszej trójki energetycznych firm świata pod względem kapitalizacji. Obecnie Rosnieft, wart 121 mld USD, produkuje 102 mln ton surowca i był jedyną dużą firmą paliwową w Rosji, która w ostatnich miesiącach zwiększyła wydobycie.

Natomiast Łukoil, do którego jeszcze przed rokiem należała palma pierwszeństwa na krajowym rynku naftowym, boryka się z poważnym spadkiem produkcji. W I kwartale zmniejszyła się ona o 4, 5 proc. Głównie za sprawą problemów z projektami we wschodniej Syberii. Pomóc Łukoilowi może odkrycie w ubiegłym tygodniu sporego złoża u brzegów Morza Kaspijskiego. Wstępne szacunki wskazują, że zalega tam 560 mln ton czarnego złota. Wiadomość o odkryciu wpłynęła na zwyżkę kursu Łukoilu na jednej sesji o 4,46 proc. Strategia koncernu zakłada, że sukcesywnie ma zwiększać się wydobycie ropy poza granicami kraju. Do 2016 r. spółka ma produkować tam 800 tys. baryłek dziennie, podczas gdy przed rokiem było to siedem razy mniej - czytamy w "Parkiecie".

Nakłady na wydobycie i przetwórstwo zwiększa również TNK-BP. Jednak przyszłość brytyjsko-rosyjskiej spółki wygląda niepewnie w kontekście nabrzmiewającego konfliktu pomiędzy jej udziałowcami.

Na pomoc przemysłowi naftowemu chce pospieszyć Kreml. W styczniu odchodzący prezydent Władimir Putin zapowiedział obniżkę podatków od wydobycia surowców energetycznych. Kreml obiecuje, że projekt zmian podatkowych będzie gotowy w sierpniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjskie firmy nie żałują pieniędzy na produkcję ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!