Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosyjskie spółki przejmują europejski rynek rafineryjny

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
14-06-2012 15:02
Rosyjskie spółki przejmują europejski rynek rafineryjny

Kolejna spółka z rosyjskim kapitałem inwestuje w aktywa rafineryjne w Niemczech. Po Rosniefcie rafinerię za naszą zachodnią granicą kupuje firma traderska Gunvor. Po tej transakcji udział rosyjskich firm w niemieckim rynku rafineryjnym wzrośnie do 16 proc.

Gunvor, międzynarodowa spółka z rosyjskim kapitałem, podpisała porozumienie w sprawie zakupu rafinerii Ingolstadt, należącej do koncernu Petroplus, który na początku tego roku ogłosił niewypłacalność i postanowił sprzedać wszystkie pięć rafinerii. Przed miesiącem Gunvor odkupił od administratorów majątku Petrolpus belgijską rafinerię w Antwerpii.
Spółka traderska poinformowała, że zamierza wznowić działalność produkcyjną rafinerii i utrzymywać ją na stabilnym poziomie w długim horyzoncie czasowym. Zakład w Ingolstadt może przerobić 110 tys. baryłek ropy na dobę. Według danych Petroplus za dziewięć miesięcy 2011 roku rafineria generowała średnią marże na poziomie 8,5 dolara na każdej baryłce – najwięcej spośród wszystkich zakładów koncernu. Gunvor nie podał kwoty, jaką zapłacił za bawarski zakład.

Rafineria w Ingolstadt zaopatrywana jest w ropę poprzez rurociąg TAL, który przesyła surowiec z Triestu nad Adriatykiem. Pewne jest, że zakład nie będzie miał problemu z dostawami surowca – Gunvor jest jedna z największym firm traderskich na świecie. W 2010 roku sprzedawała średnio 1,26 mln baryłek ropy na dobę, z czego około 40 proc. stanowiła ropa rosyjska.

W 2010 roku Rosnieft kupił od wenezuelskiego koncernu PDVSA 50 proc. udziałów w joint venture z koncernem BP – Ruhr Oel. Tym samym rosyjska spółka nabyła udziały w czterech rafineriach na terenie Niemiec – Gelsenkirchen, Schwedt, BayernOil i Karlsruhe. Łącznie udziały Rosnieftu przekładają się na około 230 tys. baryłek dziennego przerobu niemieckich zakładów. Łączne moce przerobowe wszystkich niemieckich rafinerii szacowane są na 2,1 mln baryłek dziennie.

Aktywa rafineryjne w zachodniej Europie posiada także inny rosyjski koncern – Łukoil. W 2008 roku koncern kupił 49 proc. udziałów we włoskiej rafinerii Isab, której moce przerobowe wynoszą 320 tys. baryłek dziennie. W dwóch kolejnych transakcjach koncern dokupił 31 proc. udziałów w zakładzie i ma prawo pierwokupu pozostałych 20 proc. od włoskiego koncernu Erg. W 2009 roku Łukoil nabył także 45 proc. udziałów w holenderskiej rafinerii Vissingen od francuskiego Totala.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP