Rozpoczęło się Forum Energetyczne w Kijowie

Rozpoczęło się Forum Energetyczne w Kijowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z głównych tematów obrad przedstawicieli firm sektora energetycznego będzie wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody do transportu ropy naftowej w kierunku zachodnim.

Jak poinformował dyrektor departamentu ds. współpracy energetycznej MSZ Ukrainy Serhij Korsuński, zostanie przedstawiona koncepcja wykorzystania tego rurociągu do przesyłu ropy zgodnie z pierwotnymi planami - ze wschodu na zachód.

Wbrew planom towarzyszącym budowie ropociągu Odessa-Brody, dziś tłoczy on rosyjski surowiec z Brodów do Odessy. Przesyłana jest nim ropa naftowa z ropociągu "Przyjaźń", biegnącego z południowej Białorusi przez Ukrainę na Węgry oraz na Słowację i dalej do Republiki Czeskiej.

Na szczycie energetycznym w Kijowie oprócz prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oczekiwani są przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii i Rumunii.

Oczekuje się, że zgromadzeni na szczycie szefowie państw podpiszą trzy dokumenty: "Deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa","Koncepcję Bałtycko-Czarnomorsko-Kaspijskiego Stowarzyszenia Energetycznego" oraz dokument dotyczący działań na rzecz realizacji projektu euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Lech Kaczyński, podczas kijowskiego szczytu ma powstać "skonkretyzowany plan" działań związanych z przedłużeniem rurociągu Odessa-Brody do Gdańska.

W październiku 2007 roku na szczycie energetycznym w Wilnie prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy podpisali umowę dotyczącą konsorcjum Sarmatia i korytarza transportowego dla ropy naftowej i gazu ziemnego.

Od kilku lat istnieje polsko-ukraińska spółka Sarmatia zajmująca się projektem Odessa-Brody. Nowa spółka zostanie rozszerzona o trzy kolejne państwa i kontynuować projekt Odessa-Brody-Gdańsk.

Majowy szczyt energetyczny w Kijowie będzie już trzecim tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w maju 2007 w Krakowie i październiku 2007 w Wilnie. W Krakowie padła deklaracja o powołaniu firmy, która zajmie się organizacją i przygotowaniem projektu przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska, którym w przyszłości miałaby popłynąć kaspijska ropa do Europy.

Zobacz również: Odessa-Brody: 20 mln ton ropy na Zachód za pięć lat
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęło się Forum Energetyczne w Kijowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!