XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rurociągiem "Przyjaźń" nie popłynie już ropa do Możejek?

Rurociągiem "Przyjaźń" nie popłynie już ropa do Możejek?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa dostarczana do litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) rurociągiem "Przyjaźń" nie popłynie nigdy - twierdzi znany ukraiński ekspert ds. energetyki Władimir Saprykin w czwartkowym wydaniu dziennika "Lietuvos Rytas".

W lipcu ubiegłego roku rosyjski Transnieft (100 proc. należy do skarbu państwa) zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc się awarią - wyciekiem surowca na odcinku między Briańskiem w Rosji, a Nowopołockiem na Białorusi. Strona litewska natomiast utrzymuje, że przerwanie dostaw ropy to nie kwestia techniczna, a presja polityczna.

W styczniu 2007 roku Transnieft nie wykluczył, że rurociąg na Litwę w ogóle zostanie wyłączony z eksploatacji, gdyż jego naprawa jest nieopłacalna.

Saprykin na łamach dziennika twierdzi, że domniemana awaria jest elementem realizowanego przez Rosję strategicznego planu, skierowanego przeciwko nie tylko Litwie, ale też innym państwom sąsiednim. "Agresywnie działający Kreml realizuje cele i ekonomiczne, i polityczne" - zaznacza ukraiński ekspert. Dodaje, że Rosja, eksportując swe surowce dąży do uzyskania za nie maksymalnie wysokiej ceny, a "wszystkich tych, którym to się nie podoba, pozostawia bez nośników energetycznych".

"Zgodnie z planem strategicznym władz Rosji, Gazpromu i przedsiębiorstw naftowych, surowce do Europy Zachodniej powinny dotrzeć bezpośrednio, a nie tranzytem przez państwa sąsiednie. Rosja dąży nie tylko do zmniejszenia wydatków transportowania surowca, ale nie chce też, by inne państwa czerpały korzyści z tranzytu" - twierdzi Władimir Saprykin.

Możejki zarządzane przez polski koncern PKN Orlen obecnie zaopatrują się w ropę przez odległy o 90 km terminal portowy w Butyndze. Jest to droższy sposób uzyskania ropy, ale spółka nie podaje o ile.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rurociągiem "Przyjaźń" nie popłynie już ropa do Możejek?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!