Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszają konsultacje społeczne nad projektem zmiany ustawy o zapasach obowiązkowych

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-06-2010 12:14
Ruszają konsultacje społeczne nad projektem zmiany ustawy o zapasach obowiązkowych

Doświadczenie funkcjonowania obecnego systemu – opartego o zasadę utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw przez producentów i handlowców - wykazało znaczące obciążenie podmiotów sektora kwestiami samej logistyki tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw - twierdzi Ministerstwo Gospodarki. Stąd chęć zmiany tych przepisów. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o zapasach.

"Zapasy ropy naftowej i paliw ciekłych są kluczowym elementem systemu zapobiegania zakłóceniom w dostawach tych produktów na rynek. Istotne jest więc, aby system zapasów zapewniał możliwie wysoką skuteczność zarówno pod względem utrzymywania wymaganej ilości zapasów, jak i możliwości szybkiego i skutecznego ich
uruchamiania" - uzasadnia resort gospodarki.

Z drugiej strony, kształt systemu zapasów ma istotny wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw naftowych i rynek paliwowy. "Ostatnie lata pokazały, że fluktuacje cen surowców na giełdach światowych nie pozostają bez wpływu także na sytuację Polski – duża przecena zgromadzonych zapasów ropy naftowej i paliw zmusiła podmioty
polskiego sektora naftowego do korekty wyników finansowych przyczyniając się do pogorszenia ich pozycji rynkowej" - czytamy w opinii MG.

"Celem proponowanej zmiany systemu jest realizacja zobowiązań nałożonych na RP przez prawo wspólnotowe i międzynarodowe a także poprawa konkurencyjności polskiego sektora naftowego poprzez zmianę podziału obciążeń związanych z funkcjonowaniem systemu zapasów pomiędzy sektor naftowy oraz organy publiczne" - zapewnia ministerstwo.

Koszt funkcjonowania systemu nadal będzie obciążał podmioty sektora, jednak gros obciążeń związanych z organizacją systemu (utrzymywaniem i bieżącym zarządzaniem zapasami interwencyjnymi) przejmą organy publiczne. Zdaniem resortu gospodarki przyczyni się to do obniżenia kosztów wejścia na rynek nowych przedsiębiorstw i wzmocnienia konkurencji na krajowym rynku paliwowym. "Proponowane zmiany pozwolą również na optymalizację kosztów funkcjonowania systemu zapasów" - czytamy.

W okresie przejściowym funkcjonować będą dwa podsystemy zapasów interwencyjnych; tj. zapasów tworzonych i utrzymywanych przez Agencję, które corocznie ulegałyby powiększeniu - finansowanych z opłaty zapasowej; oraz zapasów utrzymywanych oraz finansowanych przez przedsiębiorców, które systematycznie ulegałyby pomniejszeniu stosownie do przyrostu zapasów agencyjnych.

Resort zakłada, że ustawa mogłaby wejść w życie z początkiem 2012 roku.

Na opinie zainteresowanych podmiotów w sprawie projektu Ministerstwo Gospodarki czeka do 9 lipca.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP