XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek biopaliw skazany na sukces

Rynek biopaliw skazany na sukces
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek biopaliw w Polsce będzie się rozwijał. Nie zmienią tego nawet kolejne zaniechania naszych rządów.

Zdaniem banku inwestycyjnego Goldman Sachs, rynek biopaliw w Europie w 2010 r. osiągnie poziom około 8 bilionów EUR rocznie. Do końca 2007 r. zdolność produkcyjna europejskich producentów biopaliw ma osiągnąć 6 mln ton rocznie. W 2020 r. - 25-30 mln ton - informuje "Puls Biznesu".

Zdaniem Brukseli, udział biokomponentów w rynku paliw wyniesie w 2020 r. co najmniej 10 proc. Zgodnie z wymogami unijnymi, Polska powinna osiągnąć w 2010 r. minimum 5,75 proc. udziału biokomponentów w zużyciu paliw transportowych. Plany Ministerstwa Gospodarki zakładające, że w 2007 r. wzrośnie do 2,3 proc., okazały się zbyt ambitne. Zdaniem Krajowej Izby Biopaliw, dziś udział ten wynosi zaledwie 0,6-0,7 proc.

Rynek z pewnością jest perspektywiczny, świadczy o tym choćby skala zainteresowania produkcją biopaliw. W Polsce chcą to robić m.in. Rafineria Trzebinia, Grupa Lotos (Lotos Biopaliwa), Elstar Oils, Solvent Wistol (dawniej Solvent Dwory), Skotan czy PKM Duda.

Zdaniem Magdaleny Rogulskiej, kierownik Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej w Centralnym Laboratorium Naftowym, biopaliwa są dzisiaj najlepszym rozwiązaniem na rynku motoryzacyjnym.

- Rynek biopaliw będzie się rozwijał, ponieważ nie ma innego wyboru, dopóki nie opanujemy taniej produkcji wodoru. Ponadto regulacje unijne wymuszają produkcję takich paliw - podkreśla w "PB" Magdalena Rogulska.

Niestety, cały czas pojawiają się schody. Komisja Europejska nie notyfikowała naszych dwóch ustaw (o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a także o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Powód? Od sierpnia 2007 r. były rząd nie zdołał ich wysłać do Brukseli. Co najmniej przez pół roku blokowało to i wciąż blokuje wprowadzenie na rynek biokomponentów jako samoistnych paliw - przypomina dziennik.

- Jesteśmy przekonani, że od 1 stycznia 2008 r. wszyscy producenci paliw będą dodawali biokomponenty. Przewidujemy, że będzie to około 350 tys. ton estru metylowego i około 250 tys. ton bioetanolu - twierdzi Henryk Zamojski, wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw.

Priorytetem dla branży jest jednak jak najszybsze wprowadzenie na rynek samoistnych biopaliw w postaci B100 (100 proc. estru metylowego), E85 (85 proc. bioetanolu), E100 (100 proc. bioetanolu).

W lipcu 2007 r. rząd Kaczyńskiego przygotował program promocji biopaliw, w którym każdy z ministrów jest odpowiedzialny za określone działania. Program przewidywał na przykład akcję promującą biopaliwa w mediach, są na to przewidziane pieniądze w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żadne z ministerstw byłego rządu nie przygotowało jakichkolwiek propozycji - czytamy w "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek biopaliw skazany na sukces

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!