XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek nie wierzy w powodzenie prywatyzacji Lotosu

Rynek nie wierzy w powodzenie prywatyzacji Lotosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualni inwestorzy, którzy wyrażą zainteresowanie prywatyzacją Grupy Lotos, mogą nie spełnić oczekiwań resortu skarbu. Problemem może być brak akceptacji politycznej dla potencjalnych kupców z kierunku rosyjskiego. Z drugiej strony barierą mogą okazać się zasygnalizowane przez ministerstwo warunki i oczekiwania odnośnie do dodatkowych zobowiązań wobec spółki i MSP.

"Rynek fuzji i przejęć w sektorze energetycznym w ostatnim czasie wzrósł, przeprowadzono dużo transakcji, ale ich przedmiotem były firmy upstreamowe, posiadające udokumentowane złoża, prowadzące wydobycie. Do tego były to transakcje stricte rynkowe, a my w przypadku Lotosu mamy do czynienia z prywatyzacją. Nad duchem tej transakcji ciąży przeświadczenie, że państwo chce się w jakiś sposób zabezpieczyć, że spółka cały czas będzie podmiotem, dzięki któremu państwo będzie starać się realizować swoją politykę zapewniania bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział PAP Paweł Magierowski z Baker&McKenzie.

W zaproszeniu do negocjacji resort poinformował, że mile widziani będą inwestorzy prowadzący działalność w zakresie górnictwa naftowego. Wcześniej przedstawiciele ministerstwa i spółki sygnalizowali, że są zainteresowani pozyskaniem partnera z dostępem do złóż.

Wśród zagadnień, które mają być przedmiotem negocjacji, wymienia się strukturę, cenę, zobowiązania co do standardowych inwestycji, ale - jak zauważa Magierowski - pojawiają się tu również nietypowe sformułowania, których nie ma w innych ogłoszeniach prywatyzacyjnych.

Ekspert wskazuje na "inne zobowiązania potencjalnego inwestora, zarówno wobec skarbu państwa jak i spółki, mające na celu zagwarantowanie rozwoju spółki w perspektywie długoterminowej oraz zachowanie jej trwałej rentowności i konkurencyjnej pozycji na rynku".

"Mogę się domyślać, że może to być kontynuacja ducha prywatyzacji z czasu pierwszej próby sprzedaży Lotosu inwestorowi branżowemu, sprzed dziewięciu lat. To oznaczałoby, że skarb państwa cały czas chciałby mieć jakiś wpływ na tę spółkę, zapewne poprzez zobowiązania kontraktowe, by w dalszym ciągu móc realizować swoją politykę" - powiedział Magierowski.

Jego zdaniem trudno byłoby przystać inwestorom na takie warunki.

Pojawia się pytanie, kto może złożyć ofertę na 53-proc. pakiet akcji spółki.

"Wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby Lotos został kupiony przez dużego zachodniego gracza, który ma pieniądze, własne złoża i przystanie na warunki sprzedającego. Mam wątpliwości, czy taki chętny się pojawi. Myślę, że to nierealny scenariusz" - powiedział Magierowski.

Jego zdaniem jedynymi inwestorami, którzy mogliby być wykazać zainteresowanie tą transakcją, są firmy rosyjskie, które chciałyby mieć rafinerię na zachodzie, posiadają złoża, rurociąg i chcą przejąć kontrolę nad tutejszym rynkiem zbytu.

Wojciech Hann, partner kierujący Środkowoeuropejskim Zespołem Energii i Zasobów w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte, ocenia, że trudno sobie wyobrazić, by przejęciem Lotosu zainteresowany był podmiot z Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych.

"Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do przejęcia Lotosu są gracze spoza Europy: Chińczycy, Rosjanie, może jeszcze ktoś inny. Żadna z firm europejskich nie będzie myślała o kupnie gdańskiej spółki, bo w Europie jest nadpodaż mocy rafineryjnych" - powiedział Hann.

Hann poinformował, że w 2009 roku oddano do użytku pięć nowych rafinerii, wszystkie na Bliskim Wschodzie i w Azji. Zdolności przerobowe rafinerii w Azji wzrosły o ponad 1 mln baryłek dziennie, 393.000 bbl/d w Ameryce Północnej oraz 200.000 bbl/d na Bliskim Wschodzie. Do 2015 roku Azja ma zwiększyć swoje moce produkcyjne o kolejne 2,75 mln bbl/d.

Nie wiadomo, na ile wprowadzenie do Grupy Lotos rosyjskiego kapitału byłoby akceptowalne politycznie. I czy rosyjscy inwestorzy przystaliby na warunki resortu skarbu, w tym ewentualne nietypowe zobowiązania, które normalnie w handlowych transakcjach się nie pojawiają.

"Prywatyzacja może się okazać bardzo trudna. Nawet jeśli inwestor spełni kryteria w postaci oferowanej ceny za aktywa, zobowiązań inwestycyjnych, to czy będzie gotów wykładać duże kwoty, by zapewnić Lotosowi odpowiednią pozycję na rynku?" - zastanawia się Magierowski.

"Może się okazać, że idealny gracz się nie zgłosi, co wyje mi się prawdopodobne. Może się pojawić inwestor rosyjski, dla którego przejęcie spółki byłoby dobrym rozwiązaniem, bo jest to duży rynek, stworzenie przytułku rafineryjnego w tej części Europy mogłoby okazać się dla niego korzystnym rozwiązaniem. I w ostateczności może się okazać, że nie ma dobrego kupca, bo ci, co dają pieniądze, są nie do zaakceptowania, a ci, którzy byliby mile widziani, nie są zainteresowani" - powiedział ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek nie wierzy w powodzenie prywatyzacji Lotosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!