Rynek oczekuje dużych inwestycji na rynku paliw; gaz łupkowy pod znakiem zapytania

Rynek oczekuje dużych inwestycji na rynku paliw; gaz łupkowy pod znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci, importerzy i hurtownicy przewidują rozwój rynku paliw płynnych w 2011 r., na razie niejasne są za to perspektywy wydobywania gazu łupkowego - wynika z badania rynku, przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC we współpracy z firmą doradczą e-petrol.

Raport na zlecenie kancelarii prawnej Mamiński i Wspólnicy, Instytut MillwardBrown SMG/KRC przygotował na podstawie badań ankietowych wśród firm branży paliwowo-energetycznej. Dokument informuje, że w 2011 r. oczekują one dalszego rozwoju rynku i zapowiadają poważne inwestycje.

Rośnie konkurencja, coraz więcej producentów i sprzedawców paliw stanie w wyścigu o klienta. W efekcie, w najbliższych latach będziemy obserwować na polskim rynku paliw wzrost liczby inwestycji - oceniono w raporcie przekazanym w poniedziałek PAP. Według badania, inwestycje w 2011 r. planuje ponad 60 proc. producentów, importerów i sprzedawców hurtowych paliw i ponad 50 proc. sprzedawców detalicznych, czyli stacji benzynowych.

Ankietowani podkreślają, że spodziewają się wzrostów sprzedaży i dobrej koniunktury. Ponad 60 proc. respondentów zapowiedziało inwestycje przede wszystkim w budowę nowych stacji benzynowych, zakup zbiorników magazynowych czy środków transportu.

Sprzedawcy detaliczni paliw pozytywnie oceniają z kolei stałość i terminowość dostaw paliw, duży popyt na paliwa, natomiast jako zagrożenie postrzegają rosnącą konkurencję, zwłaszcza ze strony dużych koncernów paliwowych. Tylko dwa z tych koncernów planują bowiem wybudować w tym roku w sumie 60 stacji benzynowych.

Według raportu, kolejnym elementem podnoszącym konkurencję będzie szybka rozbudowa stacji benzynowych przy sklepach sieci handlowych. Na ten rynek planują wejść też sieci, które dotąd stacji nie miały. Stacje paliw otwierane przez sieci handlowe mają prosty sposób na przyciągnięcie klienta - ceny niższe nawet o kilka procent niż u innych operatorów - stwierdza opracowanie.

Dokument zajmuje się też projektami wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Autorzy badania sprawdzili ponad 20 firm, które wykupiły koncesje na poszukiwania takiego gazu i stwierdzili, że faktycznie połowa z nich nie ma jeszcze nawet przedstawicielstw w Polsce.

Pozostali koncesjonariusze raczej dobrze oceniają perspektywy. Podkreślają, że ciągle zwiększa się popyt na gaz oraz twierdzą, że zasoby gazu w Polsce są bogate - głosi raport. Pierwsze wiercenia są planowane na ten rok, ale posiadacze koncesji zastrzegli w badaniu, że na bardziej precyzyjne dane, dotyczące zasobów gazu niekonwencjonalnego i opłacalności jego wydobycia, trzeba będzie poczekać kilka lat.

Autorzy raportu oceniają, że biorąc pod uwagę nakłady finansowe, jakie trzeba przeznaczyć na poszukiwanie gazu łupkowego, należy przypuszczać, iż szefowie firm, które mają koncesje bądź się o nie ubiegają, muszą być co najmniej mocno przekonani, że uda im się odkryć te zasoby w Polsce. Raport przytacza dane PGNiG, które szacuje, że koszt jednego odwiertu to około 50 mln zł, jeden zabieg szczelinowania to 3-4 mln zł, a takich szczelinowań trzeba wykonać 10-15 na 1 kilometr podziemnego odwiertu poziomego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek oczekuje dużych inwestycji na rynku paliw; gaz łupkowy pod znakiem zapytania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!