Rynek ropy: nieudana próba ataku i sforsowania oporów

Rynek ropy: nieudana próba ataku i sforsowania oporów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek ropy w dalszym ciągu motywowany jest sytuacją na rynkach akcji. Nieudana próba ataku i sforsowania oporów w rejonie 75-76$ po lepszych od oczekiwań nastrojów konsumentów amerykańskich spowodowała na początku tygodnia realizację zysków i spadek cen.

Zapasy ropy w USA w tygodniu kończącym się 21 sierpnia wzrosły 0,2 mln bbl, benzyn 1,7 mln bbl i destylatów 0,8 mln bbl. Popyt na produkty ropopochodne w USA jest 0,9% poniżej poziomu z roku ubiegłego. Dane o zapasach zeszły na dalszy plan, a kluczowa dla kierunku ruchu cen pozostaje reakcja indeksów akcji na dane z USA. Ostatnie, lepsze od oczekiwań dane z USA zarówno dotyczące PKB za II kwartał jak i z rynku pracy wpływają na wzrost cen ropy podczas piątkowej sesji.

W konsekwencji notowanych w tym tygodniu zmian cen paliw gotowych oraz wahań kursowych na krajowym rynku hurtowym odnotowaliśmy spadki cen jedynie w przypadku benzyn. Przecenie oleju napędowego zagraża sytuacja podażowa na rynku wewnętrznym. Taka nerwowość przed końcem roku nie jest nowością, ale fakt, że pojawia się one jeszcze w sierpniu może budzić niepokój. Brak zbilansowania rynku diesla produkcją krajową wymaga zwiększonego zaangażowania w import i dodatkowych zakupów, a to z reguły niesie za sobą wzrost cen w kraju.

Tymczasem w okresie od 20 sierpnia diesel w hurcie podrożał w Lotosie o 44 PLN/1000l, oraz potaniał w Orlenie o 41 PLN/1000 l, podczas gdy metr sześcienny benzyny bezołowiowej jest tańszy o 77 PLN/1000 l w Orlenie i o 36 PLN/1000 l w Lotosie

Od dłuższego czasu na stacjach ceny benzyny Eurosuper 95 nieznacznie spadają. Pierwsze podwyżki natomiast odnotowaliśmy w tym tygodniu w przypadku diesla. Średnio płacimy około 5 groszy na litrze więcej niż przed tygodniem. Oznacza to jednak, że na poszczególnych stacjach podwyżki sięgają 12 groszy na litrze, a na części stacji wzrosty dopiero odnotujemy. W przyszłym tygodniu średni wzrost cen diesla może wynieść ponownie około 5 groszy na litrze. Z kolei ceny benzyny powinny być w dalszym ciągu korygowane w dół.

W dłuższej perspektywie prawdopodobieństwo wzrostu cen oleju napędowego na stacjach będzie się utrzymywało, ale jednocześnie będziemy notować obniżki cen benzyn. Nie powinno dojść jednak do zrównania poziomu cen Pb 95 i ON, tak jak miało to miejsce chociażby przed rokiem. Przypomnijmy, że ceny Eurosuper 95 i ON pozostawały na zbliżonym poziomie od maja do grudnia, a nawet cena diesla była większa niż benzyny. Zmniejszenie różnicy, z pewnością odnotujemy po nowym roku, kiedy to najprawdopodobniej rząd zdecyduje się na zmiany stawek podatku akcyzowego, a w szczególności na olej napędowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!