Rynek ropy patrzy na historyczny szczyt

Rynek ropy patrzy na historyczny szczyt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cena ropy w Stanach Zjednoczonych maleje o 0,3 proc. Inwestorzy zastanawiają się czy prezydent Donald Trump wycofa USA z porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, czy też pojawi się jakaś szansa na umowę w tej sprawie. Uwagę rynku przyciąga też historyczne spotkanie na szczycie liderów obu Korei.

  • Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,96 USD - niżej o 23 centy, czyli 0,3 proc.
  • Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 25 centów, czyli 0,3 proc., do 74,49 USD za baryłkę.
  • Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na IX zyskuje 0,1 proc. do 442 juanów za baryłkę, po zwyżce w tym tygodniu o 1,2 proc.

Uwagę rynków przyciąga sprawa porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za zniesienie sankcji. Jednak prezydent USA Donald Trump wielokrotnie ostro krytykował porozumienie i w styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania do 12 maja wadliwych - według władz USA - punktów porozumienia. Zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Prezydent USA ocenia, że jeszcze "nikt nie wie" czy podejmie on decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z umowy. Dodaje, że jeśli tak się stanie, będzie się zastanawiał, czy możliwe jest "zawarcie nowego porozumienia, na solidnych podstawach".

"Rynek uważnie patrzy na wszelkie newsy dotyczące tego porozumienia, a inwestorzy pozostaną ostrożni, aż nie będzie konkluzji w tej sprawie" - mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

Czytaj także: Chiny i Rosja będą blokować zmianę porozumienia nuklearnego z Iranem

Tymczasem 27 kwietnia rano czasu lokalnego w Domu Pokoju znajdującym się po południowej stronie Strefy Zdemilitaryzowanej dzielącej Półwysep Koreański rozpoczęły się rozmowy przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina.

Jest to trzecie spotkanie przywódców obu państw koreańskich od czasu zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r. Kim Dzong Un powiedział w czasie tego historycznego wydarzenia, że odwiedzi siedzibę przywódcy Korei Południowej w Seulu, jeśli zostanie zaproszony.

"Ceny ropy mogą wzrosnąć, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe między obu Koreami, ale to może być krótkotrwała reakcja, bo rynek już w dużej mierze to zdyskontował" - ocenia Yun.

Ropa WTI w tym tygodniu staniała o 44 centy, czyli 0,6 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek ropy patrzy na historyczny szczyt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!