Rynek ropy pokazał dwa oblicza. Jak wpłynie na ceny paliw?

Rynek ropy pokazał dwa oblicza. Jak wpłynie na ceny paliw?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie zmiany cen detalicznych na polskich stacjach przyniosły spadki - o około trzy grosze dla obu paliw podstawowych. Kierowcy zatem mają powody do radości, a względny spokój nie sugeruje w najbliższym czasie możliwości odbicia w górę.

Zmiany na rynku międzynarodowym spowodowały, że ropa lokuje się w rejonie 70 USD za baryłkę, ale sygnały o poprawie wyniku produkcyjnego w USA każą ostrożnie podchodzić do dalszych wizji zwyżek cenowych.

Na polskim rynku w mijającym tygodniu widzieliśmy obniżki hurtowych cen - szczególnie wyraźne były one w przypadku olejów opałowego i napędowego. Tutaj spadki przekraczały poziom 30 zł na metrze sześciennym. Aktualny poziom cen hurtowych tego paliwa to 3588 zł/m sześc. O ponad 34 złote taniał w tym tygodniu także olej opałowy, sprzedawany średnio po 2409 zł/m sześc. W przypadku benzyny 95-oktanowej spadek był 16-złotowy i średnia cena tego paliwa w ostatnim notowaniu wyniosła 3666 zł/m sześc.

Jakie prognozy?


Na tydzień między 5 i 11 lutego przewidujemy niewielkie zmiany. Dla benzyny Pb98 przewidywany jest poziom cen 4,95-5,02 zł/l, a popularniejsza odmiana Pb95 kosztować może 4,65-4,74 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego spodziewany poziom cen to 4,52-4,60 zł/l. Spadkowo może wyglądać cena autogazu, dla której oczekujemy przedziału 2,05-2,11 zł/l.

Zobacz komentarz video:


Mijający tydzień na rynku naftowym miał dwa oblicza – w jego pierwszej połowie cena ropy spadała i najtaniej baryłkę surowca można było kupić w środę nad ranem. Kosztowała wtedy jedynie 68,33 USD. W drugiej notowania surowca odrabiały straty i dzisiaj przed południem znajdują się w okolicach poziomu 69,50 USD.

Czytaj także: Już w przyszłym roku USA mogą być największym producentem ropy na świecie

Informacje o najmocniejszym od marca wzroście liczby wiertni w USA tylko na chwilę pogorszyły nastroje na rynku ropy. Notowania surowca od połowy tygodnia zaczęły odrabiać straty i nie przeszkodziły w tym nawet informacje o odnotowanym przez amerykański Departament Energii wzroście zapasów o niemal 6,8 mln baryłek. Kupujących nie zniechęciły też opublikowane na koniec stycznia miesięczne statystyki dotyczące wydobycia w USA. Według danych Energy Information Administration, statystycznej agendy Departamentu Energii, dzienna produkcja w Stanach pierwszy raz od lat 70-tych XX wieku przekroczyła poziom 10 mln baryłek.

Inwestorzy cały czas koncentrują się na ograniczeniach podaży ze strony OPEC i Rosji. Według najnowszych szacunków wydobycie OPEC było niższe od założonych limitów i ten argument dał ropie impuls do odrabiania strat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!