XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd przyjał informację nt. programu promocji biopaliw

Rząd przyjał informację nt. programu promocji biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2008 r. rosło zużycie paliw z dodatkiem biokomponentów, jednak znaczna ich część pochodziła z innych krajów UE - wynika z przyjętej we wtorek przez rząd informacji resortu rolnictwa o realizacji "Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014".

Program został przyjęty przez rząd w lipcu 2007 r. Zakłada stworzenie warunków dla bardziej opłacalnej produkcji i stosowania biopaliw w Polsce. Zakłada m.in. ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla producentów biopaliw.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w 2008 r. znacznie wzrosło zużycie biokomponentów. Na rynek wprowadzono ich ok. 659 tys. ton, w tym ok. 185 tys. ton bioetanolu oraz ok. 473 tys. ton estrów. "Oznacza to, że przepisy nakładające obowiązek stosowania biopaliw są skuteczne i wystarczają do realizacji narodowego celu wskaźnikowego (NCW), określającego minimalny udział biokomponentów w ilości paliw silnikowych wprowadzanych do obrotu" - ocenił rząd.

Większość biokomponentów wprowadzono do obrotu w paliwach ciekłych. Ceny paliw z takimi dodatkami (do 5 proc.) nie różniły się jednak od cen paliw tradycyjnych. Rząd ocenił, że pomoc publiczna nie wpłynęła na hurtową ani detaliczną cenę paliw z dodatkiem biokomponentów.

Pomoc (w formie ulgi w podatku akcyzowym) udzielona firmom odpowiedzialnym za realizację NCW wyniosła w 2008 r. 879,5 mln zł i była ok. 3,5 raza większa niż rok wcześniej.

W opinii rządu, "program wymaga przeglądu i wypracowania działań umożliwiających bardziej efektywną realizację jego celów gospodarczych i społecznych." Oceniono, że nie miał "pozytywnego wpływu na rynki rolne i aktywizację obszarów wiejskich oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Maleje liczba zakładów wytwarzających biokomponenty i półprodukty do ich produkowania" - czytamy w informacji CIR.

Wynika z niej, że zmniejszyło się w 2008 r. wykorzystanie surowców rolnych do produkcji alkoholu etylowego, pogorszyła się także sytuacja ekonomiczna wytwórców biokomponentów do paliw, a znacząca ilość estrów i bioetanolu pochodziła z innych krajów Unii Europejskej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjał informację nt. programu promocji biopaliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!