Rząd przyjął raport za 2007 r. o wspieraniu stosowania biopaliw oraz biokomponentów w transporcie.
Funkcjonowanie rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce regulują ustawy: o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Obecnie można stosować w Polsce estry metylowe kwasów tłuszczowych stanowiące samoistne paliwo oraz olej napędowy zawierający 20 proc. estrów.
W najbliższym czasie do powszechnego obrotu ma być dopuszczone biopaliwo składające się w 85 proc. z bioetanolu i 15 proc. z benzyny (tzw. mieszanka E85).
Według autorów raportu, ważnym elementem promocji stosowania biopaliw jest m.in. system ulg i zwolnień akcyzowych. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym umożliwia wprowadzenie obniżonej stawki podatku akcyzowego dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa.
Regulacja ta zmniejsza akcyzę dla benzyny silnikowej i oleju napędowego, zawierających powyżej 2 proc. biokomponentów.
Z raportu wynika, że środki na produkcję biomasy do wykorzystania energetycznego innego niż transport będą pochodzić m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich, powiatowych i gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Fundacji EkoFundusz oraz funduszy unijnych.
Raport ma być przekazany Komisji Europejskiej i ogłoszony w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS