Rzecznik ETS: Polska naruszyła dyrektywę o węglowodorach

Rzecznik ETS: Polska naruszyła dyrektywę o węglowodorach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska naruszyła przepisy unijnej dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Pedro Gruz Villalón w wydanej we wtorek opinii.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości, niemniej jest propozycją, jak Trybunał (powszechnie zwany Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) powinien rozstrzygnąć spór. Wyrok ETS zapadnie w tej sprawie później, termin rozprawy nie jest jeszcze znany (sygn. C-569/09).

Skargę do Trybunału wniosła przeciwko Polsce Komisja Europejska, twierdząc, że Polska naruszyła przepisy unijnej dyrektywy 94/22/WE w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Polska ustawa Prawo geologiczne i prawo górnicze przewiduje dwuetapową procedurę uzyskania takiego zezwolenia - najpierw zawierana jest umowa o ustanowienie użytkowania górniczego, a następnie wydawana jest koncesja administracyjna.

W skardze do Trybunału Komisja zarzuciła Polsce przede wszystkim podwójną dyskryminację. Jej zdaniem polskie przepisy dyskryminują podmioty mające siedzibę w innych państwach członkowskich, ponieważ nie mogą one ubiegać się o udzielenie koncesji bez uzyskania wcześniej wpisu do rejestru przedsiębiorców. Dyskryminują także podmioty, które nie prowadziły przedtem prac w zakresie rozpoznawania złóż, a przez to nie mają wyłącznego prawa do wykorzystania dokumentacji geologicznej - uznała Komisja.

Według Komisji, na obu etapach postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia powinien być wymagany przetarg. Jej zdaniem przyznanie prawa pierwszeństwa przedsiębiorcy prowadzącemu wcześniej prace z zakresu rozpoznawania i poszukiwania złóż eliminuje w ogóle tryb przetargowy, a to - w opinii Komisji - jest niezgodne z dyrektywą.

We wtorek rzecznik generalny Trybunału Pedro Gruz Villalón zaproponował Trybunałowi, by ten uwzględnił zarzut dotyczący dyskryminacji przedsiębiorców mających siedzibę w innym państwie członkowskim. Zgodził się z Komisją, że wymóg uzyskania wcześniej wpisu do odpowiedniego rejestru stanowi ograniczenie swobody przedsiębiorczości.

Rzecznik zakwestionował też prawo pierwszeństwa i wyłączne prawo wykorzystania dokumentacji geologicznej podmiotu, który wcześniej prowadził prace w zakresie rozpoznawania i poszukiwania złóż. To - według Villalóna - może powodować uzyskanie zezwolenia bez przetargu. Nakłady na sporządzenie dokumentacji nie mogą być kryterium decydującym o wyniku przetargu - uznał rzecznik. Tymczasem - jak zauważył w swojej opinii - uzyskanie zezwolenia może stać się uzależnione od wykonania wyłącznego prawa wykorzystania dokumentacji geologicznej. W rezultacie, prawo to przysługuje temu, kto prowadził prace polegające na rozpoznawaniu i badaniu, a te z kolei nie zawsze wymagają koncesji, a zatem nie są wynikiem przetargu - stwierdził Villalón.

Rzecznik zgodził się też z Komisją, że ogłoszenia o przetargu powinny być publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej już na etapie postępowania koncesyjnego. Publikacja ogłoszenia na etapie przyznania prawa do użytkowania górniczego nie wystarcza - uznał.

Villalón zaproponował również, by Trybunał stwierdził naruszenie przez Polskę unijnego wymogu publikacji kryteriów oceny ofert. Polskie przepisy ograniczają się do wyliczenia kategorii kryteriów oceny, co - według Villalóna - nie jest dostatecznie jasne i powoduje, że wymóg publikacji nie jest ściśle przestrzegany. Zdaniem rzecznika niezgodne z unijnym prawem jest to, by dokładne informacje na temat warunków wykonywania koncesji były udzielane przedsiębiorcy dopiero po wszczęciu postępowania w sprawie przyznania koncesji. Podmiot zainteresowany powinien móc wcześniej zapoznać się ze wszystkimi warunkami wykonywania działalności już w chwili przeprowadzenia przetargu - uznał.

Natomiast zgodny z dyrektywą jest - zdaniem rzecznika - wymóg zabezpieczenia roszczeń przez podmiot ubiegający się o udzielenie zezwolenia. Może to być uzasadnione względami interesu publicznego, a także być gwarancją, że przedsiębiorca ma odpowiednie możliwości finansowe - zauważył Villalón
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik ETS: Polska naruszyła dyrektywę o węglowodorach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!