Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rzeczoznawcy majątkowi krytykują ustawę o korytarzach przesyłowych

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
13-03-2012 09:17

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało czwartą już wersję projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Niestety, ministerstwo nie uznało za stosowne skonsultować projektu ze środowiskiem rzeczoznawców majątkowych, którzy do tej pory zajmowali się tą problematyką - zauważa Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Zdaniem PFSRM projekt daleko odbiega od dotychczasowego stanu prawnego i praktyki w zakresie regulowania zobowiązań pomiędzy podmiotami, z których jeden dysponuje prawem do nieruchomości, a inny podmiot prawo to ogranicza. - Dotychczasowe regulacje opierały się na pojęciu rynkowej wartości nieruchomości, zdefiniowanej w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Projektowana ustawa o korytarzach przesyłowych wartość rynkową zastępuje obliczaniem - w trybie administracyjnym - wielkości opartych o urzędowo tworzone tabele, czyli cofa sposób widzenia praw do nieruchomości do stanu sprzed 1990 r. - czytamy w oświadczeniu federacji.
Zarząd PFSRM zdaje sobie sprawę, że ustalanie odszkodowań czy wynagrodzeń dla właścicieli praw do nieruchomości, którym prawo to jest ograniczane z tytułu budowy elementów infrastruktury liniowej, często wywołuje kontrowersje. Świadczą o tym na przykład zróżnicowane orzeczenia sądowe. - Rozumiemy, że taka sytuacja wymaga specjalnych regulacji prawnych - jednak innych, niż proponowane przez Ministerstwo Gospodarki - stwierdza.

Projekt wprowadza pojęcie wartości bazowej, która przeliczana jest dla poszczególnych nieruchomości według tabel. - To, jakimi współczynnikami wartości bazowe są przeliczane, a także pomysł, by było to robione w sposób jednolity (na co nie w pełni pozwala aktualny stan prawny umożliwiający różne interpretacje) - jest kwestią technicznej dyskusji. Natomiast nie do przyjęcia jest ustalanie wartości bazowych na podstawie wartości innej niż rynkowa - twierdzi PFSRM.

PFSRM postuluje, by wartości bazowe były określane jako wartości rynkowe. W przypadkach, gdy takiej wartości nie można określić, powinno być dopuszczane stosowanie innych kategorii. Obecne zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przewidują takie przypadki (np. metody oparte o wskaźniki szacunkowe gruntu czy wartości odtworzeniowe).

Ich zdaniem przyjęcie innych rozwiązań oznacza tworzenie nowej praktyki w ocenie wartości praw do nieruchomości. - Są to procesy skomplikowane, zarówno w obszarze społecznym, jak i formalnym. Dotąd jednak ustawodawca nie usiłował zastępować decyzjami administracyjnymi działań opartych na zasadach gospodarki rynkowej i honorujących prawa do nieruchomości. Ponadto projekt ustawy nie uwzględnia sytuacji, gdy w wyniku prowadzonej inwestycji zmienia się wartość całej nieruchomości, bo na przykład traci ona charakter działki budowlanej - zauważa zarząd federacji.

Według PFSRM rozwiązania proponowane w projekcie ustawy są trudne do zaakceptowania również dlatego, że umacniają pozycję inwestora kosztem właścicieli praw do nieruchomości, a w krańcowych wypadkach (grunty o wysokim stopniu zurbanizowania) mogą prowadzić do rażąco niskich odszkodowań.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP