XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Są rozbieżności co do odkupienia przez PKN rządowego pakietu Możejek

Są rozbieżności co do odkupienia przez PKN rządowego pakietu Możejek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oczekiwania PKN Orlen i litewskiego rządu co do odkupienia przez polski koncern 10 proc. pakietu akcji rafinerii w Możejkach należącego do Litwy są rozbieżne. Jest to jedna z kwestii, o których rozmawiać będzie specjalny zespół roboczy - poinformował PAP w wywiadzie prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

"Jedną z kwestii, która będzie przedmiotem pracy zespołu roboczego jest opcja +put+, (sprzedaży - PAP), którą chce zrealizować rząd litewski na 10 proc. akcji, które posiada" - powiedział Krawiec.

"Jest parę elementów tej opcji +put+, które należy uzgodnić, oczekiwania strony litewskiej i nasze są w tej chwili rozbieżne" - dodał.

Krawiec nie chcąc zdradzać szczegółów powiedział, że oczekiwania rządu Litwy wykraczają obecnie poza zapisy umowy i są dla PKN "w pewnym sensie" niezrozumiałe.

Szef PKN powiedział, że zespół roboczy będzie omawiał kwestie logistyki związane z rafinerią w Możejkach i wysokość taryf przewozowych, jakich żądają od Możejek litewskie koleje za przewóz produktów.

"Wielokrotnie mówiliśmy jako władze Orlenu, że na Litwie najbardziej zależy nam na odzyskaniu przewagi logistycznej, którą utraciliśmy w wyniku zamknięcia północnego odcinka rurociągu Przyjaźń po zakupie Możejek" - powiedział Krawiec.

"Żeby to zrealizować wielokrotnie zgłaszaliśmy postulat kupna albo przynajmniej posiadania kontroli operacyjnej nad terminalem Kłajpedos Nafta i wybudowania rurociągu produktowego i surowcowego pomiędzy Kłajpedą Butyngą i Możejkami" - dodał.

Krawiec poinformował, że gdy w grudniu spotkał się z premierem Litwy przedstawił dwa warianty przeprowadzenia takiej transakcji.

"Wydawało mi się, że spotkało się to z pozytywnym przyjęciem nowego rządu litewskiego. Tym bardziej byłem więc zaskoczony wypowiedzią pana premiera Kubiliusa, z 7 stycznia, kiedy to stwierdził, że rząd Litwy nie będzie się spieszył ze sprzedażą Kłajpedy i że nie widzi on związku między posiadaniem Kłajpedy a wybudowaniem rurociągu" - powiedział.

Krawiec zaznaczył jednak, że ma gotowe warianty alternatywne, na wypadek gdyby nie doszło do transakcji kupna udziałów w terminalu w Kłajpedzie.

"Jeżeli nasze postulaty biznesowe nie zostaną zrealizowane, to będziemy musieli szukać tej efektywności gdzie indziej, co oznacza zamrożenie wydatków inwestycyjnych w Możejkach i przyspieszenie znaczących redukcji zatrudnienia" - ujawnił.

"Jeżeli te wszystkie mechanizmy nie zadziałają i dalej nie będzie efektywności, to trzeba się będzie podzielić Możejkami i odciążyć nasz bilans z tej inwestycji. Wtedy można hipotetycznie założyć, że rozpoczniemy poszukiwania partnera" - dodał.

Krawiec przypomniał, że PKN zainwestował już w Możejki 3,5 mld USD, z czego 2,8 mld USD to wartość samej transakcji, a 700 mln zł to były już bezpośrednie inwestycje od czasów kupna rafinerii.

"Pomimo tego rentowność Możejek jest ciągle dalece niesatysfakcjonująca dla nas jako właściciela" - powiedział.

Krawiec zaznaczył przy tym, że inwestycja w budowę rurociągów produktowego i surowcowego z Możejek do Kłajpedy i Butyngi służyłaby bezpieczeństwu energetycznemu Litwy.

"Jest jeszcze możliwość poszukiwania alternatywnych rozwiązań logistycznych, czyli próba porozumienia się z Łotyszami i dojście z rurociągami do ich portów" - powiedział Krawiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są rozbieżności co do odkupienia przez PKN rządowego pakietu Możejek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!