PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd uwzględnił powództwo akcjonariusza Petrolinvestu

Autor: WNP.PL (ANNA BYTNIEWSKA)
11-07-2013 18:24
Sąd uwzględnił powództwo akcjonariusza Petrolinvestu
fot. Fotolia

Gdański sąd uwzględnił powództwo akcjonariusza spółki dotyczące uchwały walnego zgromadzenia z 31 stycznia 2012 r. o podwyższeniu kapitału. Kolejni akcjonariusze próbują podważyć uchwałę z 3 kwietnia tego roku, także w takiej sprawie.

Komplikuje się sytuacja Petrolinvestu. Niedawno, zgodnie z wymogami kodeksu spółek handlowych akcjonariusze musieli decydować o tym czy spółka ma dalej istnieć, ponieważ jej sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Kiedy postanowili dać jej drugą szansę pojawił się kolejny problem. Zarząd Petrolinvestu został poinformowany, że Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 2 lipca 2013 r. uwzględnił powództwo akcjonariusza spółki, będącego osobą fizyczną, o stwierdzenie nieważności uchwały numer 1 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Petrolinvestu z 31 stycznia 2012 r. w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki oraz zmiany statutu spółki. Uchwała pozwoliła na podwyższenie kapitału Petrolinvestu w drodze emisji akcji serii E o wartości do 600 mln zł, które objęli posiadacze wyemitowanych wcześniej 60 mln warrantów subskrybcyjnych. Jeden warrant uprawniał do objęcia jednej akcji serii E.
Warunkowe podwyższenie kapitału miało istotne znaczenie dla Petrolinvestu ponieważ umożliwiało zdobycie funduszy na inwestycje, konsolidację oraz rozwój projektów związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego i ropy łupkowej, dalszy rozwój prac na strukturze Shyrak, umożliwiało też spełnienie warunków zawieszających umowy zawartej z francuskim koncernem Total w sprawie wspólnych inwestycji na złożu Koblandy w ramach największej koncesji Grupy Petrolinvest w Kazachstanie – OTG oraz zabezpieczenie potrzeb płynnościowych spółki w związku z redukcją jej zadłużenia oraz realizację zobowiązań wobec podmiotów finansujących jej działalność.

Petrolinvest uspokaja, że wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku nie jest prawomocny, ani też nie jest wykonalny. Zarząd zapowiada, że zaskarży powyższy wyrok w drodze apelacji. Spółka jest bowiem w posiadaniu opinii prawnych, które potwierdzają w całości prawidłowość podjętej uchwały.

Na tym sprawa się nie kończy ponieważ 19 czerwca 2013 r. Petrolinvest otrzymał pozew wniesiony przez akcjonariusza (osobę fizyczną), do Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały numer 1 nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Petrolinvestu, tym razem z 3 kwietnia 2013 r., którego przedmiotem była również emisja warrantów subskrypcyjnych, warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego spółki, wyłączenie prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki oraz zmiana statutu spółki.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

8.34 PLN -0.25 (-2.91%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP