Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sądy nadal swoje w sprawie sprzedawców oleju opałowego

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-05-2015 12:15
Sądy nadal swoje w sprawie sprzedawców oleju opałowego
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Już po korzystnym dla przedsiębiorców orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się dwa wyroki, w których sądy stwierdziły, że to na sprzedawcy oleju opałowego ciąży obowiązek udowodnienia, że nieświadomie przyjął nieprawdziwe oświadczenie o przeznaczeniu oleju na cele opałowe od kupującego - alarmuje w rozmowie z wnp.pl Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP).

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się po myśli przedsiębiorców z branży oleju opałowego. Jaki jest zatem powód organizowania demonstracji firm z tego sektora?

Trybunał rzeczywiście orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego, w zakresie, w jakim dotyczyły przypadków nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju na cele opałowe zawierającego nieprawdziwe dane. Ale z naszej wiedzy wynika, że już po tym orzeczeniu ukazały się niekorzystne dla przedsiębiorców wyroki, w których sąd stwierdził, że to przedsiębiorcy muszą udowodnić, że nieświadomie przyjęli oświadczenie zawierające nieprawdziwe dane, co jest w praktyce nierealne. Mamy również informację, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego niektórzy przedsiębiorcy złożyli już wnioski o wznowienie postępowania przez izby celne i również dowiedzieli się, że to na nich spoczywa obowiązek dowiedzenia, że przyjęli oświadczenia nieświadomie. Nie zgadzamy się z takim podejściem organów podatkowych i sądów.

Orzeczenie TK dotyczy jedynie przepisów z okresu 2003-2004. Co z pozostałym okresem, w którym obowiązywały niekorzystne dla branży przepisy?

Najbardziej kontrowersyjny z punktu widzenia sprzedawców oleju jest okres od 2002 do 2009 roku, przy czym najwięcej niekorzystnych dla przedsiębiorców orzeczeń zapadało w latach 2004-2009. Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym jest dziewięć skarg, z których pięć zostało przyjętych i czeka na rozstrzygnięcie, prawdopodobnie w trakcie jednego posiedzenia. Dotyczą one właśnie przepisów obowiązujących do 2009 roku. Zakładamy, że wyrok trybunału będzie tu analogiczny do rozstrzygnięcia z lat 2003-2004.

Na ile skuteczne według pani oceny mogą być próby wznowienia postępowań przez pokrzywdzonych przedsiębiorców?

Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie aby mówić o szansach na powodzenie. Nie wiemy ilu przedsiębiorców zdecydowało się lub zdecyduje w najbliższym czasie na taki krok. Myślę, że więcej będziemy w stanie powiedzieć za kilka miesięcy. W grę wchodzą dwa rodzaje wznowień: postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego. Z całą pewnością pokrzywdzeni przedsiębiorcy będą domagać się na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zwrotu nienależnie pobranego podatku. W niektórych przypadkach w grę będą wchodzić także wnioski o zadośćuczynienie, bo wiele firm z branży utraciło płynność finansową lub wręcz upadło w wyniku działań służb skarbowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP